22 września 2023 r. uczniowie klasy czwartej i piątej pokonali około 8 km na pieszym rajdzie w Bereżnicy Wyżnej. Pogoda była wspaniała, a widoki zapierały dech w piersiach. Uczniowie wędrowali w bardzo radosnej atmosferze podśpiewując sobie zuchowe piosenki, a nawet i tańcząc. Integracje klasowe przypieczętowało ognisko z kiełbaskami, piankami i czymkolwiek, co dało się nabić na patyk.
Dziekujemy rodzicom za pomoc w organizacji wycieczki.
Akcja rozpoczęła się 1 września 2023 i polega na przekazywaniu TALENCIAKÓW (specjalnych kuponów) na rzecz wybranej szkoły. Robiąc zakupy w Lidlu, za każde wydane 50 zł w (w tym 1 warzywo lub owoc) otrzymasz 1 TALENCIAKA.
W jaki sposób przekazać naszej szkole TALENCIAKI?
Są 2 sposoby:
1. Zeskanować kod QR lub wpisać ręcznie kod alfanumeryczny, który znajduje się na TALENCIAKU i wyszukać naszą szkołę a następnie przypisać do niej TALENCIAKA.
2. Wrzucić TALENCIAKA w formie papierowej do pudełek, znajdujących się na terenie szkoły lub przekazać wychowawcy.
Szkoła wymieni TALENCIAKI na atrakcyjny sprzęt sportowy.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tej akcji!
15 września 2023 r. nasza szkoła wzięła udział w 30 Akcji Sprzątania Świata, której hasłem przewodnim było "Sprzątanie świata łączy ludzi". W działania edukacji ekologicznej zostały zaangażowane klasy IV-VII. W tym roku po raz pierwszy zwrócono uwagę na te mniejsze odpady, jak kapsle oraz niedopałki po papierosach, które zbieraliśmy do plastikowych kubków.
Po wyzbieraniu odpadów z naszej okolicy nasuwają się dwa wnioski. Pierwszy, iż nasi uczniowie bardzo chętnie i z wielkim zapałem wzięli udział w sprzątaniu świata, a drugi - że świadomość ekologiczna i dbanie o środowisko przyrodnicze jest coraz większe wśród społeczności naszej miejscowości, co przełożyło się na ilość odpadów jaką zgromadziliśmy na zakończenie naszych zajęć. Akcja została zorganizowana pod opieką Pani Natalii Jankowskiej.
Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
12 września 2023 r. przedstawiciele klas, osoby chętne oraz nauczyciele odczytali fragmenty tekstu z pierwszego rozdziału (tom 1). Cała społeczność uczniowska wzięła udział w tym wydarzeniu, pilnie wsłuchując się w dość trudny tekst lektury. Dziękujemy naszym lektorom i lektorkom za aktywny udział.
"To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu" – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
10 września 2023 roku miała miejsce beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z siedmiorgiem ich Dzieci. Rodzina ta zamieszkiwała teren wsi Markowa na Podkarpaciu. Byli prostymi ludźmi trudniącymi się pracą na roli. Co najważniejsze, charakteryzowali się szczególną życzliwością, empatią i heroizmem za co przyszło im zapłacić najwyższą cenę - cenę życia. W okresie II wojny światowej służyli bezinteresowną pomocą w udzielaniu schronienia Żydom, za co 24 marca 1944 roku ponieśli śmierć męczeńską z rąk niemieckiego okupanta.
Dla upamiętnienia tej wyjątkowej rodziny nauczyciel historii, przygotował tablicę informacyjną oraz przeprowadził w naszej szkole prelekcję. Odtworzono również film pt. "Tragedia Rodziny Ulmów z Markowej", dzięki któremu uczniowie zostali zapoznani z sylwetką tych niezwykłych ludzi oraz trudami czasów, w jakich przyszło im żyć.
Spotkania organizacyjne w wychowawcami:
Oddział przedszkolny - sala nr 7
Klasa I - sala nr 5
Klasa II - sala nr 1
Klasa III - sala nr 4
Klasa IV - sala nr 3b
Klasa V - sala nr 3a
Klasa VI - sala nr 10
Klasa VII - sala nr 8
Klasa VIII - sala nr 9
„Rodzina nie jest tylko czymś ważnym. Ona jest wszystkim”
/Michael J. Fox/
21 czerwca 2023 r., po południu, na terenie naszej szkoły odbył się „Piknik Rodzinny”. Tę cudowną imprezę połączyliśmy, z tradycyjnym już w naszej szkole, obchodem „Dnia Mamy i Taty”.
Wspólne zabawy i konkursy z udziałem Rodziców poprzedził występ dzieci (od przedszkola do klasy III) pod kierunkiem M. Pyteraf i R. Biłanicz. Nasi milusińscy pięknymi wierszykami, piosenkami i tańcami podziękowali Rodzicom za wszelkie dobro, miłość i poczucie bezpieczeństwa, którymi są obdarowywani na co dzień.
Dzięki wspaniałej działalności Rady Rodziców, która zaprosiła animatora zabaw, zorganizowała poczęstunek(ciasto, watę cukrową, frytki, napoje, lody)uczniowie mogli bawić się z Rodzicami, szaleć na tzw. „dmuchańcach”, a potem „uzupełniać” stracone kalorie.
Ten miło i rodzinnie spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci…i może stanie się kolejną, coroczną imprezą, integrującą społeczność szkolną.
19 czerwca 2023 r. uczniowie, od przedszkola do klasy III, udali się na pieszą wycieczkę do Wiejskiego ZOO w Berezce. Była to okazja do bliższego poznania znajdujących się tam zwierząt domowych. Dzieci zobaczyły: kucyka, osiołka, kury, gęsi kaczki, pawie, cielęta, nutrie, świnki i inne. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak malutkie króliczki, które można było dokarmić i pogłaskać.
Następnie dzieci z zainteresowaniem przyglądały się roślinom uprawianym w przydomowym ogródku. Podawały ich nazwy i wszyscy zastanawiali się jak to możliwe, że rośliny już tak pięknie urosły.
Po części edukacyjnej gospodarze przygotowali smaczny posiłek i lody na deser. Był też czas na dowolne zabawy na wybranych ścieżkach zręcznościowych, zjeżdżalni pontonowej, huśtawkach, labiryncie oraz piaskownicy, Można było również wydoić krówkę i pojeździć zabawkowymi samochodami. Ten dzień na pewno, na długo utkwi w pamięci naszych uczniów. Dziękujemy Państwu Bielaniczom za zaproszenie w to, pełne atrakcji, miejsce.
13 czerwca 2023 roku odwiedził naszą szkołę niezwykły gość - podróżnik Dariusz Rochecki z grupy "Trzask", który w bardzo interesujący sposób opowiadał nam o Indiach, a dokładniej o życiu codziennym w tym kraju, kulturze, zwyczajach, religii, kuchni oraz osobistych doświadczeniach. Jedna nogą uczniowie byli w szkole, a drugą przenosili się do odległych Indii m. in. nad rzekę Ganges czy na pustynię. Mogliśmy w ten sposób zwiedzić Pałac Wiatrów, Tadż Mahal czy Świątynię Karni Maty. Dowiedzieliśmy się, kim był Mahatma Gandhi, w jaki sposób kobiety ubierały sari i dlaczego wykonywały na swoim ciele mehendi.
Ta żywa lekcja geografii, historii, wosu i biologii z pewnością utkwi nam na długo w pamięci, a może niektórych zainspiruje w przyszłości do takich egzotycznych podróży.
„Czeko, czeko, czekolada,
Może kupi pani dla dzieci swych kochanych?
Czeko, czeko, czekolada
Jest przysmakiem dzieci twych!”
(wyk. Natasza Zylska)
Nasze kochane dzieci, „od przedszkolaka do ósmaka”, 7 czerwca 2023 r. wzięły udział w warsztatach czekoladowych w Pijalni Czekolady M. Pelczara w Sanoku. Uczestnicy warsztatów poznali etapy powstawania tabliczek czekolady. Mieli możliwość ozdabiania ich według własnej inwencji.
W oczekiwaniu na „własną” czekoladę maluchy nie próżnowały i hasały z paniami na ruchomych schodach, które wiozły je do „słodkiej, czekoladowej krainy”.
W dniach 5-7 czerwca 2023 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się na trzydniową wycieczkę do Kazimierza Dolnego i Sandomierza.
Plan wyjazdu był bardzo bogaty. W Kazimierzu uczniowie zwiedzili m. in. Wąwóz korzeniowy, rynek, kamienice, studnie, kościół farny, zamek, basztę i górę Trzech Krzyży. Wzięli również udział w warsztatach lepienia kogutów w Muzeum Koguta, gdzie poznali tradycje kulinarne piekarni Sarzyńskich. Zmęczeni wrażeniami z pierwszego dnia wycieczki wszyscy chętnie odpoczęli w pensjonacie Agrotrans.
Kolejnym celem wycieczki był Sandomierz, nadwiślańskie miasto położone na siedmiu wzgórzach. Podczas zwiedzania miasta uczniowie podziwiali Starówkę, zwiedzili kościół św. Jakuba i św. Józefa, katedrę, dziedziniec zamkowy, ucho igielne, sandomierskie wąwozy oraz Bramę Opatowską. Duże zainteresowanie u uczniów wzbudziła Podziemna Trasa Turystyczna - zespół dawnych miejskich piwnic i składów. Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję przymierzyć różnorodne stroje i zbroje rycerskie oraz obejrzeć cały arsenał broni z dawnych czasów. Ciekawą atrakcją było Muzeum Ojca Mateusza - „Świat Ojca Mateusza” z figurami woskowymi głównych aktorów oraz kopiami wnętrz z serialu (kościół, kuchnia Natalii, komisariat policji, gabinet biskupa).
Niezmiernie przyjemny był także rejs po Wiśle. Pan kapitan statku „Syrenka” zaprosił na pokład, skąd można było podziwiać piękno miasta od strony rzeki. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie zamku w Baranowie Sandomierskim – niegdyś nazywanym „małym Wawelem”. Jeśli chodzi o architekturę renesansu, jest to zdecydowanie miejsce wyjątkowe.