28 maja 2023 r. uczennice klasy III reprezentowały szkołę na Festiwalu Pieśni Maryjnej i Patriotycznej w Polańczyku. W kategorii zespoły, dziewczynki – Martyna, Karolina, Emilia oraz Lena zajęły II miejsce.
W trakcie obrad jury, wszyscy uczestnicy festiwalu mieli możliwość skorzystania z ciepłego posiłku, herbaty oraz ciasteczek. Nagrody w postaci książek oraz vouchera na 300 zł ufundowała Gmina Solina – GOKSiT w Polańczyku.
Gratulujemy!
Dni dodatkowo wolne od zajęć edukacyjnych (ze względu na organizację Egzaminu Ósmoklasisty):
23.05.2023 r. (wtorek) – język polski;
24.05.2023 r. (środa) – matematyka;
25.05.2023 r. (czwartek) – język angielski.
18 maja 2023 r. uczniowie klas: 4, 5 i 6 uczestniczyli w wycieczce do Rzeszowa. Wyjazd miał charakter edukacyjny i interdyscyplinarny jak również rozrywkowy. Bogaty i zróżnicowany program służył realizacji podstawy programowej z wielu przedmiotów (biologia, chemia, fizyka, technika, historia).
W pierwszej kolejności uczniowie zwiedzili "Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz". Nie jest to muzeum. To miejsce dynamiczne i interaktywne, w którym można do woli eksperymentować, testować, pytać, doświadczać i rozwijać naukowe zainteresowania. Służy do tego prawie 200 interaktywnych eksponatów oraz 5 w pełni wyposażonych pracowni warsztatowych: Fablab, Pracownia Robotyka, Pracownia Biologia i Ekologia, Pracownia Chemia, Pracownia Fizyka. PCN to wyjątkowe miejsce, którego zadaniem jest transformacja sposobu myślenia i działania. Nasi uczniowie byli zachwyceni.
Po doznaniach edukacyjnych przyszedł czas na obiad, a po nim na drugi punkt programu. Była nim Politechnika Rzeszowska. Uczniowie zwiedzili magazyn z samolotami, przy których chętnie wykonywali sobie zdjęcie.
Ostatnim etapem naszej wycieczki był seans filmowy w kinie Helios na film pt. „Pimi z krainy tygrysów”.
Bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę, którą zdobyliśmy w atrakcyjny sposób, szczęśliwie wróciliśmy do domów. W opinii wszystkich uczestników to nie była zwykła wycieczka, to był naprawdę emocjonujący i ciekawie spędzony czas.
W bieżącym roku szkolnym w konkursie uczestniczyło blisko 4 tysiące uczniów z 261 szkół podstawowych. Konkurs został przeprowadzony pod hasłem ,,Wierzę w Kościół Jezusa Chrystusa'', a jego przedmiotem była znajomość wybranych fragmentów Ewangelii według św. Mateusza oraz fragmentów Listów Apostolskich.
Do finału, który odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu zostało zakwalifikowanych 123 uczniów reprezentujących 41 dekanatów, a wśród nich uczniowie naszej szkoły reprezentujący dekanat soliński: Małgorzata Karaś – uczennica klasy IV i Paweł Jarosz - uczeń klasy V, którzy zdobyli tytuł finalisty Konkursu Biblijnego i otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki – książki. Gratulujemy!
Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.
Witaj Maj! Trzeci Maj, u Polaków błogi raj!
3 Maja 1791 roku miało miejsce uchwalenie w Rzeczpospolitej Obojga Narodów przez Sejm Czteroletni pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Ten nadrzędny akt prawny reguluje podstawowe zasady działania państwa oraz prawa i obowiązki obywateli. Głównym autorem tekstu tejże Konstytucji był król Stanisław August Poniatowski.
Uczniowie naszej szkoły podczas akademii uczcili rocznicę tego szczególnego dnia przypominając historię oraz znaczenie tego ważnego wydarzenia.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został zapoczątkowany 2 maja 2004 roku.
Barwami flagi naszej Ojczyzny są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Są one odzwierciedleniem kolorystyki godła państwowego.
Biel symbolizuje srebro, wodę oraz czystość. Czerwień oznacza ogień i krew, a także odwagę oraz waleczność.
17 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Panem Kazimierzem Zarzyką, autorem wierszy o Bieszczadach. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy IV-VIII. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób przebiega proces tworzenia wierszy i skąd można czerpać inspirację.
Pan Kazimierz zaprezentował swoje wybrane utwory, opatrując je komentarzem. Ich bogata tematyka, inspirowana zwykłą, codzienną bieszczadzką egzystencją, jej radościami i smutkami, wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Spotkanie przebiegło w serdecznej i ciepłej atmosferze.
W naszej szkole zakończyliśmy tegoroczną akcję "Góra Grosza". Zebrane "grosiki" zostały posegregowane według nominałów, przeliczone i wysłane do Towarzystwa Nasz Dom - organizatora akcji. Wspólnie udało nam się uzbierać prawie 10,2 kg monet, co dało kwotę 135,60 zł.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki i wsparli ten szlachetny cel.
30 marca 2023 roku w Centrum Edukacji Ekologiczno – Turystycznej w Myczkowie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Grupę młodszych uczniów reprezentowały uczennice z klasy III – Martyna, Lena i Karolina, a starszą - Paweł z klasy V oraz Kacper i Vladyslav z klasy VIII. Konkurs przebiegał dwuetapowo. Po pierwszej części testowej do drugiego etapu zakwalifikowała się Martyna, która odpowiadała ustnie na dalsze pytania.
Nagrody dla wszystkich laureatów oraz uczestników turnieju wręczał Wójt Gminy Solina – Adam Piątkowski, Dyrektor GOKSiT–u Krzysztof Pecka oraz przedstawiciele Straży Pożarnej.
Gratulujemy uczestnikom i dziękujemy za włożony wysiłek w przygotowanie uczniów do konkursu pani Elżbiecie Benewiat oraz Rodzicom.
W obecnym roku obchodzimy 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Było to jedno z największych polskich zrywów narodowowyzwoleńczych, obejmujących swym zasięgiem wiele regionów naszego kraju, będących wówczas pod zaborem rosyjskim. Wielu powstańców oddało swoje życie za Ojczyznę, zostało uwięzionych lub zesłanych na Syberię. Nieznaczna liczba Sybiraków przeżyła to zesłanie i doczekała się suwerennej Polski.
,,Łotry w kajdany skuli me dłonie,
Lecz wolnej duszy nie mogli skuć,
Zrzućcie kajdany, ja się obronię,
Ja was nauczę, jak wolność czuć.''
fragment pieśni powstańczej Więzień sybirski.
Z okazji tej wielkiej rocznicy, 21 marca 2023 roku odbył się w naszej szkole pokaz historyczny zaprezentowany przez grupę artystyczną ,,Rekonstrukto''. W interesujący sposób przedstawiono zarys faktyczny tego ważnego wydarzenia, kolekcję strojów, broni oraz innych rekwizytów.
,,Piękno kobiety musi być widoczne w oczach,
ponieważ są one drzwiami do jej serca
– miejsca, gdzie mieszka miłość.”
8 marca - Dzień Kobiet, to szczególna data, o której powinien pamiętać każdy mężczyzna. Niegdyś, rajstopy i goździki. Dziś, to wiosenne kwiaty i słodkie upominki są najchętniej wręczane szanownym paniom z okazji ich corocznego święta.
Szczególna rola kobiety w dziejach świata, począwszy od życia Adama i Ewy w raju, na relacjach współczesnych ludzi i urokach codzienności skończywszy została zaprezentowana w uroczystym przedstawieniu, przygotowanym przez uczniów naszej szkoły. Zabawny występ przyczynił się do uśmiechu na niejednej twarzy, a radosna atmosfera wprowadziła wszystkich w entuzjastyczny nastrój.
Walentynki to popularne święto obchodzone 14 lutego. Jest ono doskonałą okazją do wyrażenia sympatii bliskim. Wiele osób wręcza sobie wówczas wzajemnie prezenty w dowód pamięci, przyjaźni i przede wszystkim miłości.
W naszej szkole dzień świętego Walentego uczniowie uczcili obdarowując się własnoręcznie przygotowanymi kartkami oraz drobnym upominkami, które zostały zgromadzone dzięki prężnie działającej poczcie walentynkowej.
Akcja została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Justyny Ruchlewicz.
Tegoroczny Dzień Seniora, który został zorganizowany 8 lutego 2023 r., był okazją do spotkania się całej społeczności lokalnej.
Swoją obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy Solina, Adam Piątkowski, Dyrektor GOKSiT-u, Krzysztof Pecka, przewodniczący Rady Gminy, Władysław Cienki, sołtys Marian Szlama oraz licznie przybyli seniorzy z naszej okolicy. Uczniowie szkoły pod kierunkiem pani Justyny Ruchlewicz i pani Elżbiety Benewiat zaprezentowali program artystyczny, składający się z piosenek, wierszy, scenek oraz utworów instrumentalnych. Dla Babć i Dziadków został również przygotowany quiz, za który uczestnicy z rąk gości otrzymali pamiątkowe certyfikaty.
Koło Gospodyń Wiejskich wsi Berezka przygotowało gorący posiłek i smaczne zakąski, a Rodzice naszej szkoły upiekli przepyszne ciasto dla wszystkich uczestników spotkania. Przy melodiach zaproszonego zespołu muzycznego, naszym seniorom miło upływał czas na tańcach i pogawędkach.
Link do szczegółowej listy rodzajów sprzętu, jaki można oddać: