30 maja 2023 r. w Nowsielcach odbył się piknik rodzinny zorganizowany przez KRUS w Sanoku. W XIII Ogólnopolskim Konkursie dla dzieci pod hasłem ,,Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy" wzięło udział troje uczniów z klasy III.
Lena Wojtanowska otrzymała wyróżnienie z rąk posła Piotra Uruskiego za pięknie wykonaną pracę. Nagrodą była gra ,,Monopoly", kubek termiczny, słuchawki, biosoki, jogurty naturalne.
Gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do brania udziału w konkursach.
28 maja 2023 r. uczennice klasy III reprezentowały szkołę na Festiwalu Pieśni Maryjnej i Patriotycznej w Polańczyku. W kategorii zespoły, dziewczynki – Martyna, Karolina, Emilia oraz Lena zajęły II miejsce.
W trakcie obrad jury, wszyscy uczestnicy festiwalu mieli możliwość skorzystania z ciepłego posiłku, herbaty oraz ciasteczek. Nagrody w postaci książek oraz vouchera na 300 zł ufundowała Gmina Solina – GOKSiT w Polańczyku.
Gratulujemy!
Dni dodatkowo wolne od zajęć edukacyjnych (ze względu na organizację Egzaminu Ósmoklasisty):
23.05.2023 r. (wtorek) – język polski;
24.05.2023 r. (środa) – matematyka;
25.05.2023 r. (czwartek) – język angielski.
18 maja 2023 r. uczniowie klas: 4, 5 i 6 uczestniczyli w wycieczce do Rzeszowa. Wyjazd miał charakter edukacyjny i interdyscyplinarny jak również rozrywkowy. Bogaty i zróżnicowany program służył realizacji podstawy programowej z wielu przedmiotów (biologia, chemia, fizyka, technika, historia).
W pierwszej kolejności uczniowie zwiedzili "Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz". Nie jest to muzeum. To miejsce dynamiczne i interaktywne, w którym można do woli eksperymentować, testować, pytać, doświadczać i rozwijać naukowe zainteresowania. Służy do tego prawie 200 interaktywnych eksponatów oraz 5 w pełni wyposażonych pracowni warsztatowych: Fablab, Pracownia Robotyka, Pracownia Biologia i Ekologia, Pracownia Chemia, Pracownia Fizyka. PCN to wyjątkowe miejsce, którego zadaniem jest transformacja sposobu myślenia i działania. Nasi uczniowie byli zachwyceni.
Po doznaniach edukacyjnych przyszedł czas na obiad, a po nim na drugi punkt programu. Była nim Politechnika Rzeszowska. Uczniowie zwiedzili magazyn z samolotami, przy których chętnie wykonywali sobie zdjęcie.
Ostatnim etapem naszej wycieczki był seans filmowy w kinie Helios na film pt. „Pimi z krainy tygrysów”.
Bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę, którą zdobyliśmy w atrakcyjny sposób, szczęśliwie wróciliśmy do domów. W opinii wszystkich uczestników to nie była zwykła wycieczka, to był naprawdę emocjonujący i ciekawie spędzony czas.
W bieżącym roku szkolnym w konkursie uczestniczyło blisko 4 tysiące uczniów z 261 szkół podstawowych. Konkurs został przeprowadzony pod hasłem ,,Wierzę w Kościół Jezusa Chrystusa'', a jego przedmiotem była znajomość wybranych fragmentów Ewangelii według św. Mateusza oraz fragmentów Listów Apostolskich.
Do finału, który odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu zostało zakwalifikowanych 123 uczniów reprezentujących 41 dekanatów, a wśród nich uczniowie naszej szkoły reprezentujący dekanat soliński: Małgorzata Karaś – uczennica klasy IV i Paweł Jarosz - uczeń klasy V, którzy zdobyli tytuł finalisty Konkursu Biblijnego i otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki – książki. Gratulujemy!
Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.
Witaj Maj! Trzeci Maj, u Polaków błogi raj!
3 Maja 1791 roku miało miejsce uchwalenie w Rzeczpospolitej Obojga Narodów przez Sejm Czteroletni pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Ten nadrzędny akt prawny reguluje podstawowe zasady działania państwa oraz prawa i obowiązki obywateli. Głównym autorem tekstu tejże Konstytucji był król Stanisław August Poniatowski.
Uczniowie naszej szkoły podczas akademii uczcili rocznicę tego szczególnego dnia przypominając historię oraz znaczenie tego ważnego wydarzenia.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został zapoczątkowany 2 maja 2004 roku.
Barwami flagi naszej Ojczyzny są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Są one odzwierciedleniem kolorystyki godła państwowego.
Biel symbolizuje srebro, wodę oraz czystość. Czerwień oznacza ogień i krew, a także odwagę oraz waleczność.
17 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Panem Kazimierzem Zarzyką, autorem wierszy o Bieszczadach. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy IV-VIII. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób przebiega proces tworzenia wierszy i skąd można czerpać inspirację.
Pan Kazimierz zaprezentował swoje wybrane utwory, opatrując je komentarzem. Ich bogata tematyka, inspirowana zwykłą, codzienną bieszczadzką egzystencją, jej radościami i smutkami, wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Spotkanie przebiegło w serdecznej i ciepłej atmosferze.
W naszej szkole zakończyliśmy tegoroczną akcję "Góra Grosza". Zebrane "grosiki" zostały posegregowane według nominałów, przeliczone i wysłane do Towarzystwa Nasz Dom - organizatora akcji. Wspólnie udało nam się uzbierać prawie 10,2 kg monet, co dało kwotę 135,60 zł.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki i wsparli ten szlachetny cel.
30 marca 2023 roku w Centrum Edukacji Ekologiczno – Turystycznej w Myczkowie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Grupę młodszych uczniów reprezentowały uczennice z klasy III – Martyna, Lena i Karolina, a starszą - Paweł z klasy V oraz Kacper i Vladyslav z klasy VIII. Konkurs przebiegał dwuetapowo. Po pierwszej części testowej do drugiego etapu zakwalifikowała się Martyna, która odpowiadała ustnie na dalsze pytania.
Nagrody dla wszystkich laureatów oraz uczestników turnieju wręczał Wójt Gminy Solina – Adam Piątkowski, Dyrektor GOKSiT–u Krzysztof Pecka oraz przedstawiciele Straży Pożarnej.
Gratulujemy uczestnikom i dziękujemy za włożony wysiłek w przygotowanie uczniów do konkursu pani Elżbiecie Benewiat oraz Rodzicom.