Jedzie święty Mikołaj
Białą brodą świeci
Worek z prezentami
Ma dla grzecznych dzieci
Po śniegu, po białym
W zwinne renifery
Wspaniałym zaprzęgiem
Pędzi w dwójki cztery
Jedzie święty Mikołaj
Z dalekiej północy
Od wioski do miasta
Pędzi w środku nocy
Serdecznie dziękujemy uczniom naszej szkoły oraz ich rodzicom za wzięcie udziału w systematycznym zbieraniu ''talenciaków'' w ramach akcji ''Szkoły pełne talentów''.
W czwartek 28 listopada 2023 r. odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Uczniowie klas I-VIII bawili się wesoło przy gorących rytmach muzyki disco. Samorząd Uczniowski zorganizował zabawy wzbudzające wiele uśmiechu i emocji. Każdy mógł sprawdzić, co go czeka już wkrótce... Uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć na naszej "andrzejkowej ściance gwiazd".
Wychodząc naprzeciw znanej maksymie ,,cudze chwalicie, swego nie znacie" klasy IV-VIII naszej szkoły 23 listopada 2023 r. zwiedziły zaporę wodną w Solinie od środka.
Zapora ta zadziwia za każdym razem, kiedy wchodzi się do jej wnętrza. 4 poziomy korytarzy zwanych galeriami, fugi dylatacyjne czy turbiny w największej budowli hydrotechnicznej w Polsce robią wrażenie. Budowano ją 9 lat, waży 2 mln ton. Wysoka na 82 m i długa na 664 m. Od pomysłu po projekt, budowę i jej zakończenie stworzona przez Polaków. Teraz już każdy uczeń od klasy IV do VIII dumnie może powiedzieć, że był w środku zapory, poznał jej historię i znaczenie.
Drugim celem naszej wycieczki była Stacja Meteorologiczna w Lesku. Tutaj również poznaliśmy wiele wartości edukacyjnych od składników pogody i przyrządów, jakimi się je mierzy, po tajniki pracy meteorologa. Okazuje się, że choć wiele pomiarów z przyrządów meteorologiczych jest skomputeryzowana, to praca meteorologa jest niezwykle ważna i ciekawa. Uczniowie w małym laboratorium badali pH wody, oglądali próbki spalonego deszczu, poznali działanie spektrometru i wagi laboratoryjnej.
Zwieńczeniem wycieczki była słodka wizyta w ,,Słodkim Domku".
17 listopada 2023 r. naszą szkołę odwiedziła p. Aneta Sasko – dietetyk kliniczny z Bonne Sante – mój styl, moje zdrowie. Kobieta podczas zajęć w klasach V-VIII omówiła temat „Cukier-wpływ na nasze zdrowie”, natomiast w klasach I-IV – „Jak należy się zdrowo odżywiać?”.
W ostatnich latach obserwuje się wzrost występowania nadwagi i otyłości w grupie dzieci i młodzieży dlatego tak ważne jest aby zadbać o racjonalne żywienie. Wpływa ono na stan zdrowia, zdolność aktywnego uczenia się, ogólne samopoczucie oraz tak ważny w wieku dorastania wygląd zewnętrzny.
13 listopada 2023 roku uczniów naszej szkoły odwiedził aspirant sztabowy Dariusz Szeliga z komendy w Ustrzykach Dolnych. Popularny funkcjonariusz pełni służbę na stanowisku asystenta ds. profilaktyki społecznej i nieletnich.
Pan Dariusz poprzez muzykę przekazuje dzieciom i młodzieży cenne informacje na temat ogólnych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W autorskim programie „Policyjna Nuta Bezpieczeństwa” wzięli udział uczniowie klas 0-8 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Profilaktyka poprzez muzykę w dzisiejszych czasach jest wspaniałym sposobem na przekazywanie ważnych treści szczególnie młodym osobom.
„Ziemio Polska,
Ziemio trudna i doświadczona.
Ziemio moja.
Bądź pozdrowiona!”
Jan Paweł II
,,Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.
Z tej okazji dnia 10 listopada 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas IV-VIII. Dokładnie o godzinie 11.11 zabrzmiał hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Wspólnie z całą społecznością szkolną przystąpiliśmy w ten sposób do akcji „Szkoła do hymnu” objętej honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Program uroczystości szkolnej był bogaty w pieśni patriotyczne oraz wiersze. Utwory muzyczne wykonane przez naszych uczniów to m. in. „Polska to mój kraj”, „Rota”, „Niepodległa, niepokorna”, „Co to jest niepodległość”, „Rozkwitały pąki białych róż”. Natomiast wśród poezji znalazły się utwory takich poetów jak: Janusz Szczepkowski, Antoni Słonimski, Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz, Cyprian Kamil Norwid, Marcin Wolski, Leopold Staff, Tadeusz Kubiak, Ludwik Wiszniewski i Czesław Janczarski.
Potrzeba pielęgnowania pamięci polskiej historii jest niezwykle ważna. Cieszymy się, że występ młodych wykonawców, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowania, spotkał się z dużym aplauzem zarówno ze strony ich kolegów jak i nauczycieli. Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić uczniom takie wartości jak wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.
Całość została przygotowana przez p. Roberta Czopa i p. Natalię Jankowską. Za oprawę muzyczną dziękujemy p. Elżbiecie Benewiat.
10 listopada 2023 roku zostały odebrane Stypendia Wójta Gminy Solina "Zdolny Uczeń''. Stypendia te są przyznawane uczniom osiągającym wysokie wyniki w nauce. Uczniami wyróżniomymi z naszej szoły są: Małgosia Karaś, Kamil Kaczak oraz Paweł Jarosz.
Mamy nadzieję, że to zaszczytne grono z roku na rok będzie się powiększać, dlatego zachęcamy wszystkich uczniów, aby stale rozwijali swoje pasje, realizowali zamierzone plany i marzenia oraz systematycznie dążyli do finalizacji obranych przez siebie celów.
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom, życząc dalszych sukcesów naukowych!
7 listopada 2023 roku gościliśmy w naszej szkole Tadeusza Barańskiego oraz Kazimierza Nóżkę, którzy zafascynowali uczniów ,,Opowieściami leśników''. Przedstawili oni zwierzęta zamieszkujące bieszczadzkie lasy, ich codzienne zwyczaje, a także zagrożenia, jakie mogą stanowić dla człowieka.
Kolejnym etapem wizyty leśników była prezentacja, a następnie konstrukcja budek dla ptaków oraz innych zwierząt leśnych. Uczniowie z pomocą dorosłych wykazali się dużym zaangażowaniem, czego efekty są widoczne na zdjęciach.
26 października 2023 r. zawitała do naszej szkoły grupa cyrkowa. Artyści zaprezentowali różnorodne sztuczki oraz ciekawe pokazy żonglerki. Największe zainteresowanie wzbudziły realne zwierzęta - ptaki oraz psy, które występowały z niezwykłą gracją. Doskonałą zabawę zapewnił dzieciom również słoń oraz niedźwiedź. Uczniowie, zachęceni przez artystów, mogli spróbować swoich sił w wykonywaniu pokazów cyrkowych.
Występ został nagrodzny gromkimi brawami. Pozostawi również miłe wspomnienia.
W dniach 20-21 października 2023r. w Baligrodzie odbył się Jesienny Zlot Hufca Bieszczadzkiego.
W piątek mieliśmy przyjemność wyruszyć w podróż śladami ks. hm. Zdzisława J. Peszkowskiego po Wolnym Królewskim Mieście Sanoku. W Kościele Chrystusa Króla zobaczyliśmy wystawę ukazującą życie i działalność księdza oraz zwiedziliśmy Izbę Pamięci, w której zgromadzono pamiątki po nim.
Zlot rozpoczęliśmy popołudniową Mszą świętą i modlitwą różańcową, a po dobrej modlitwie musi być dobre jedzonko, zatem zjedliśmy ogromną pizzę…
Wieczorem obejrzeliśmy fotorelację z akcji „Śladem Bieszczadzkich Lwów - Operacja Manyłowa 1915”.
W sobotę wybraliśmy się również do Izby Pamięci. Miejsce to ukazało nam tragiczną historię tych ziem podczas I Wojny Światowej. Większość eksponatów znaleziono podczas prac archeologicznych na górze Manyłowa. Wspaniały historyk doktor habilitowany Andrzej Olejko w niezwykle interesujący sposób opowiedział o tych trudnych czasach i eksponatach, które znajdują się w Izbie.
Mieliśmy również spotkanie z policjantką mł. ASP. Natalią Brzozowską, która przeprowadziła konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w górach i na drodze.
Podczas Zlotu nie obyło się bez prezentacji drużyn, konkursów, zabaw i pląsów.
To był cudowny czas, podczas którego godnie reprezentowaliśmy naszą szkołę. Czuwaj!
Komisja Edukacji Narodowej (KEN) została utworzona w Rzeczypospolitej Obojga Narodów na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego 14 października 1773 roku na wniosek ówczesnego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Komisja ta sprawowała funkcję organu władzy oświatowej w naszym kraju. Była pierwszą zarówno w Polsce, jak i w Europie władzą oświatową na miarę wpółczesnego ministerstwa oświaty publicznej.
Kluczowym dokonaniem Komisji Edukacji Narodowej była zasadnicza reforma systemu szkolnictwa: stworzenie szkół średnich, publikacje nowatorskich podręczników oraz programów nauczania pod nadzorem Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych, wprowadzenie wychowania fizycznego. Co najistotniejsze, język polski stał się głównym językiem nauczania zastępując używaną dotąd w tym celu łacinę.
Z tej okazji nasi uczniowie wystąpili w uroczystej akademii śpiewając piosenki oraz recytując wiersze. Zostały przygotowane dwie gazetki. Jedna ukazująca historię Komisji Edukacji Narodowej oraz ważne postacie z nią związane. Druga gazetka przedstawiała historię naszej szkoły. Widniały na niej imiona i nazwiska wszystkich nauczycieli oraz dyrektorów, którzy uczyli w naszej szkole oraz zdjęcia z różnych uroczystości. Na stolikach zostały wystawione kroniki szkolne. Można było powspominać dawne czasy.
Dziekujemy Paniom Elżebiecie Benewiat, Justynie Ruchlewicz oraz Renacie Biłanicz za przygotowania.
Takie przyrzeczenie złożyli 12 października 2023 roku uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej w Berezce. Zaprezentowany program artystyczny pod hasłem „Jestem już w I klasie” pokazał, z jak wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do tego wielkiego wydarzenia. W społeczność uczniowską wprowadził ich Skrzat, który zauważył wielką powagę i przejęcie na twarzach dzieci.
Po akcie ślubowania i pasowania na ucznia pierwszej klasy, nastąpił czas życzeń i wręczenia upominków przygotowanych przez rodziców. Zadbali oni również o słodki poczęstunek, który był miłym akcentem kończącym tą uroczystość.
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!