Kolejny rok szkolny za nami...
1 czerwca tradycyjnie już nie było nauki, zamiast tego uczniowie klas IV – VI byli na wycieczce w Ośrodku Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach oraz w Solinie.
Najpierw odwiedzili Ogród Biblijny w Ośrodku Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach, który jest nie tylko nowym sposobem upiększenia otoczenia roślinnością Bliskiego Wschodu, ale przede wszystkim stanowi specyficzny zapis teologii biblijnej.
W tymże samym ośrodku obejrzeli w Centrum Kultury Ekumenicznej im. Jana Pawła II park miniatur architektury drewnianej skupiający makiety kościołów i cerkwi. Na obszarze ok. 0,8 ha, na 10 wzgórzach zostało ustawionych 140 makiet w skali 1:25 najstarszych drewnianych kościołów, cerkwi prawosławnych, greckokatolickich, z terenu południowo – wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy.
Pogoda nie sprzyjała w tym dniu więc ulewny deszcz wycieczkowicze przeczekali miejscowym kościółku. W kawiarni znajdującej się na terenie ośrodka mimo wszystko najbardziej smakowały lody.
Drugim punktem było zwiedzanie wnętrza zapory w Solinie. Trasa wycieczki prowadziła poprzez halę produkcyjną elektrownię, halę maszyn, galerię znajdującą się 5 metrów poniżej poziomu dna jeziora solińskiego. Uczniowie wysłuchali historii powstania zapory, instalacji urządzeń kontrolno-pomiarowych zapory. Miejsce to obejmuje zakaz fotografowania, więc niestety nie ma zdjęć. Korona zapory pozostała w tym dniu poza zasięgiem ze względu na niesprzyjającą pogodę. Wnętrze zapory obejrzeliśmy nieodpłatnie dzięki uprzejmości Dyrekcji ZEW Solina-Myczkowce w Solinie.
Hufiec Bieszczadzki ZHP w Lesku tradycyjnie w maju organizuje uroczystości poświęcone swemu patronowi Wincentemu Polowi. W tym roku połączono je z jubileuszem 100-lecia harcerstwa leskiego.
W naszej szkole 23 maja odbył się konkurs recytatorski "Piękno utworów Wincentego Pola" oraz olimpiada wiedzy o poecie. W konkursie recytatorskim Kacper Zięba zajął II miejsce, natomiast w olimpiadzie wiedzy o patronie hufca Michał Szumański otrzymał wyróżnienie.
Później w kościele parafialnym w Berezce wszyscy uczestniczyli we mszy świętej. Po mszy odsłonięta została tablica upamiętniająca 100-lecie harcerstwa leskiego. Po uroczystości wszyscy zasiedli wokół wspólnego ogniska (zapalonego oczywiście od jednej zapałki). Dh Tadeusz Domożyk w gawędzie przybliżył historię harcerstwa w naszych stronach i sylwetki długoletnich instruktorów. Harcerskie piosenki śpiewane przez wszystkich przeplatane były wierszami poświęconymi idei harcerstwa. Spotkanie przy ognisku zakończyło się „iskierką”.
2 maja w ramach Dni Gniny Solina odbyła się prezentacja dorobku artystycznego szkół z terenu naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas II - VI oraz Zuzia Litera z oddziału przedszkolnego. Piosenki o wiośnie, utwory instrumentalne na fletach, tańce dyskotekowe mógł posłuchać i obejrzeć każdy, kto o godz. 14 przebywał na górnym parkingu w Polańczyku, gdzie odbywała się prezentacja. Zdjęcia z występu można obejrzeć tutaj.
Dwie uczennice naszej szkoły Sandra Baraniewicz i Izabela Głaz, wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Realioznawczym COSMOPOLITAN, który odbył się 12 kwietnia w Szkole Podstawowej w Lesku. W ramach I etapu uczennice przygotowywały albumy o Warszawie i Londynie – ocenie podlegała jakość i ilość zawartych informacji oraz estetyka wykonania albumów, natomiast podczas II etapu uczestnicy konkursu rozwiązywali test wyboru gdzie trzeba było wykazać się wiedzą o obu stolicach. III miejsce w konkursie zajęła Sandra – uczennica kl. VI.
Dwa tygodnie później następne dwie uczennice Ewa Barzycka i Alicja Pietras zmagały się z językiem angielskim. W Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku odbył się Międzypowiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej, na którym Ala wyśpiewała II miejsce.
Uczennicom i przygotowującej ich pani Dorocie Podkalickiej – gratulujemy.
Komenda Hufca Bieszczadzkiego ZHP od wielu lat organizuje Festiwal Piosenki Harcerskiej i Zuchowej „Bieszczadzka Nutka”. W tym roku na festiwal pojechało sześcioro przedstawicieli 24 BGZ "Wesołe Niedźwiadki". W sali Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Lesku, pląsem i piosenką, przy wtórze drużynowego "wypląsali" trzecie miejsce.
Po powrocie, na szkolnym podwórku, na ręce drużynowego ks. Tomasza Latoszka troje zuchów: Amelka, Kuba i Maciek złożyło obietnicę zuchową.
17.04.2012r. w siedzibie Urzędu Gminy w Polańczyku , odbył się etap gminny Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju uczestniczyło trzech uczniów naszej szkoły: Piotr Chytła , Rafał Rajchel i Kacper Zięba. Do etapu powiatowego zakwalifikował się jednak tylko Kacper Zięba, który zajął II miejsce. Gratulacje!!!
16.04.2012 rozstrzygniety został hufcowy konkurs wielkanocny. III miejsce zajęła dh. Jowita Lipka za wykonanie kartki światecznej. Gratulujemy!
Wielkanoc to czas radości ze zmartwychwstania Chrystusa, czas radości święcenia koszyczków ze święconką, spotkań rodzinnych, radości z tradycji śmigusa - dyngusa. W naszej szkole w środę przedświąteczną także nastała radość i jeszcze większe oczekiwanie na święta. Członkowie samorządu uczniowskiego składając życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły dołączyli wiosenne stroiki z zieloną rzeżuchą i samodzielnie wykonanym kurczęciem. Również uczniom, członkom rady pedagogicznej i pracownikom obsługi życzenia radosnych świąt, smacznego święconego i mokrego śmigusa-dyngusa złożyła Pani Barbara Gaweł Łyda – dyrektor szkoły. Apel uświetniła klasa II wykonując radosną piosenkę o Wielkanocy.
3.04.2012 r. uczniowie klasy VI pisali sprawdzian. A teraz to już tylko oczekiwać na wyniki. Oby do czerwca, wtedy wszystko będzie jasne. Bądźmy dobrej myśli.
8 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Świętowała cała społeczność szkolna: dzieci, nauczyciele, pracownicy obsługi. Panie i dziewczęta otrzymały życzenia i kwiaty. Był też program artystyczny przygotowany przez chłopców, pod kierunkiem panów nauczycieli i księdza. Całej publiczności bardzo podobały się scenki ukazujące życie kobiet w dawnych czasach. Hitem programu okazał się taniec chłopców do piosenki Shakiry "Waka waka".
„Kościół wspólnotą i naszym domem” – to hasło wokół którego w tym roku koncentrują się cele i treści przepowiadania homiletycznego i katechetycznego. Co to znaczy, że Kościół jest naszym domem? Jak dbać o niego, oraz co ja pozytywnego mogę wnieść do tego domu, by wszyscy czuli się w nim dobrze? Na te pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczniowie szkół podstawowych, którzy brali udział w Konkursie Biblijnym.
Pierwszy etap – szkolny – został przeprowadzony w listopadzie 2011 r. Troje najlepszych uczniów awansowało do etapu dekanalnego, byli to: Michał Szumański z kl. IV, Kacper Zięba z kl. V i Michał Pańczyk z kl. VI. W Zespole Szkół im. Ks. Franciszka Stopy w Myczkowie w dniu 29.02.2012 r. odbył się dekanalny etap konkursu. Wzięło w nim udział dwunastu uczniów ze szkół podstawowych w Berezce, Łobozewie, Myczkowie i Uhercach Mineralnych. Trzy pierwsze osoby zakwalifikowały się do etapu diecezjalnego, który odbędzie się w maju w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Naszą szkołę reprezentował będzie Michał Pańczyk, który zajął III miejsce - życzymy mu jak najwyższej lokaty w konkursie finałowym.
W dniu 17 lutego 2012 r. odbyły się w Zespole Szkół w Besku rozgrywki mini piłki ręcznej dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej 2011/2012. Były to zawody rejonowe, w których uczestniczyły zwycięskie szkoły z następujących powiatów:
•brzozowskiego – Szkoła Podstawowa z Haczowa,
•leskiego – Szkoła Podstawowa z Berezki
•ustrzyckiego – Szkoła Podstawowa z Ustrzyk Dolnych
•sanockiego – Szkoła Podstawowa z Beska
Drużyny grały systemem „każdy z każdym”. Wyniki meczów rozegranych przez reprezentację naszej szkoły są następujące:
SP Berezka – SP Ustrzyki Dolne 9 : 7
SP Besko – SP Berezka 17 : 5
SP Haczów – SP Berezka 6 : 4
Ostatecznie nasza drużyna uplasowała się na trzecim miejscu. Gratulujemy zawodniczkom.
W pierwszym dniu po feriach zimowych członkowie Samorządu Uczniowskiego zbierali kartki, kolorowe serduszka z życzeniami do wykonanej specjalnie na ten cel, skrzynki walentynkowej. Natomiast nazajutrz 14 lutego poczta szkolna działała bez zarzutu. Wielu uczniów i tych najmłodszych i tych starszych otrzymało wyrazy sympatii. Jedno malutkie serduszko, a szczęścia i radości tak wiele – co widać na zdjęciach.
Co roku wyczekiwana jest zabawa, po której ferie zimowe tuż, tuż. Znów, tak jak w poprzednim dniu zaroiło się w naszej szkole od gości, z tą tylko różnicą, że tym razem byli to juniorzy - w wiekszości przyszli uczniowie. Zrobiło się kolorowo, bo kogóż tu nie było: postaci z bajek, komiksów, królewny, wróżki, pszczółki. Konkurs na najpiękniejsze przebranie nie został rozstrzygniety, bo wszystkim należała się pierwsza nagroda. Dlatego tez każdy kto wystąpił w kostiumie otrzymał upominek. Tradycyjnie już Mikołaj rozdał wszystkim grzecznym dzieciom paczki. Mamy przygotowały poczęstunek. Pląsy przerywane były konkursami,a w każdym były nagrody - nie tylko słodycze ale nawet karnety na basen do zajazdu Karino. I ci najmniejsi pod opieką rodziców, i ci troszkę starsi bawili sie wyśmienicie.
25 stycznia obchodziliśmy Święto Babci i Dziadka.
Do szkoły licznie przybyli goście w osobach babć i dziadków, by podziwiać występy wnucząt. Swoją obecnością zaszczycił nas również Pan Zbigniew Sawiński – wójt naszej gminy oraz radna Pani Alina Piotrowska-Michalska. Wszystkich przywitała ciepłymi słowami dyrektor Barbara Gaweł Łyda. Najpierw wystąpili najmłodsi. Dzieci z oddziału przedszkolnego recytowały wiersze, śpiewały piosenki pląsając przy tym razem ze swoją panią. „Zerówka” przedstawiła scenki do wiersza Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” – zaadoptowanego do czasów współczesnych. Uczniowie klas II i III odegrali teleturniej telewizyjny - „Familiadę”, w którym rywalizowała drużyna Babć z drużyną Dziadków. Starsi uczniowie popisywali się grą na fletach oraz tańcami. Wiersze i piosenki wykonane przez dzieci były wyrazem wdzięczności wobec kochanych dziadków za ich miłość i oddanie, opiekę i cierpliwość oraz niezmierzone morze miłości, ciepła i troskliwości. Nie zabrakło również „100 lat” odśpiewanego przez wszystkie wnuczęta. Do życzeń dla szanownych jubilatów dołączył się Pan wójt Zbigniew Sawiński, który do podziękowań dla występujących dołączył słodycze.
Babcie i dziadkowie zostali obdarowani własnoręcznie wykonanymi przez wnuczęta laurkami i w niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia
Goście zasiedli przy udekorowanych i suto zastawionych stołach. W przyjęciu pomogli rodzice, którzy przygotowali poczęstunek. Spotkanie było okazją do rozmów i dzielenia się wrażeniami. A przy nastrojowej muzyce były również tańce. Fotki obejrzeć można w albumie.