21 listopada 2019 roku trzy uczennice klasy siódmej (Lena Gąska, Karolina Kafara, Marlena Olejko) - wzięły udział w III Gminnym Konkursie Poezji Patriotycznej – „Bieszczadzkie Wierszowanie”.
Dzięki pięknej recytacji wierszy Jerzego Harasymowicza („Zostanie tyle gór” i „Gdy serce pęknie na mróz…”), w kategorii klas VII-VIII, Lena Gąska zajęła I miejsce, a Karolina Kafara II miejsce.
GRATULACJE!!!
20 listopada 2019 roku uczniowie klas IV-VIII mieli okazję obejrzeć (w BDK w Lesku) spektakl pt. „Inny chłopak” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.
Tytułowy bohater, August, urodził się z poważną wadą rozwojową, która spowodowała bardzo duże zniekształcenie jego twarzy. Z powodu wielu operacji i długiej rekonwalescencji chłopiec nie chodził do szkoły. Uczyła go w domu mama. W końcu rodzice postanowili wysłać chłopca do szkoły. Rozpoczął naukę w klasie V i rozpoczęły się problemy…
Jego brzydka twarz, czyli „inność”, była powodem wyśmiewania i dokuczania. Większość rówieśników omijała Augusta, uważając go za „coś” odrażającego… Rozmawiali z nim tylko z konieczności…
Sytuacja zaczęła się zmieniać, gdy na drodze Augusta stanęła Kalina. Dziewczynie zależało na przyjaźni z chłopcem. To dzięki tej mądrej dziewczynce, jej postawie oraz nieoczekiwanym zdarzeniom, koledzy zrozumieli, że „nie ocenia się książki po okładce”, a „dobrze widzi się tylko sercem”.
Spektakl nauczył uczniów, że należy być tolerancyjnym. Przekonał, że nie wolno nikogo oceniać po wyglądzie, ponieważ postępując tak, można sprawić komuś ból.
Warto też dodać, że uczniowie naszej szkoły właściwie zachowywali się podczas przedstawienia, co świadczy o ich kulturze i dobrym wychowaniu. BRAWO!!!
Chcąc uczcić 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę przygotowaliśmy w naszej szkole montaż muzyczno – słowny. Podczas akademii mieliśmy możliwość prześledzenia niezwykle burzliwej historii naszej ojczyzny.
Zostały przypomniane obrazy z dziejów Polski, którym towarzyszyły pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru i solisty Mateusza z klasy IV wykonującego zapomnianą pieśń „Orlątko”. W trakcie uroczystości Wiktor z klasy VIII wyświetlał slajdy przedstawiające obrazy historyczne Jana Matejki.
Na zakończenie uroczystości zostały rozdane dyplomy i nagrody za udział uczniów w konkursach związanych ze świętem 11 listopada.
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „ Symbole Narodowe”:
I miejsce w kategorii klas O I – Małgorzata z klasy I
I miejsce w kategorii klas II- III – Paweł z klasy II
I miejsce w kategorii klas IV-VI – Maria z klasy V
I miejsce w kategorii klas IV - VI – Małgorzata z klasy V
I miejsce w kategorii klas IV - VI– Miłosz z klasy V
I miejsce w kategorii klas VII - VIII – Lena z klasy VII
I miejsce w kategorii klas VII - VIII – Karolina z klasy VIII
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „ Radosna Niepodległa”:
I miejsce – Martynka z klasy 0
II miejsce – Emilia z klasy 0
III miejsce – Ania z klasy 0
Wyróżnienie - Paweł z klasy VI
Gratulujemy zwycięzcom!
Akademię przygotowała E. Benewiat.
W ramach międzynarodowej korespondencji w języku angielskim, uczniowie klas VI-VIII nawiązali kontakt z uczniami ze szkoły Maria Inmaculada znajdującej się w malowniczym mieście Zafra w Hiszpanii.
Uczniowie naszej szkoły wysłali pocztówki z serdecznymi pozdrowieniami z najpiękniejszych miejsc w naszym regionie. Podali w nich również kilka informacji o sobie. W odpowiedzi od hiszpańskich rówieśników otrzymali ,,mapy myśliˮ, dzięki którym zapoznali się z kulturą i codziennością dzieci mieszkających na Półwyspie Iberyjskim. Wymiana została zorganizowana i przeprowadzona przez nauczyciela anglistę w celu promowania możliwości płynących ze znajomości języka obcego.
Miejmy nadzieję, że w przyszłości nawiążemy kontakt z uczniami z innych ciekawych zakątków naszego świata.
Nasza szkoła wzięła udział w akcji ,,Szkoła do Hymnu'' zorganizowanej przez MEN. Zgromadziliśmy się o symbolicznej godzinie 11.11, aby wspólnie zaśpiewać Hymn Państwowy ,,Mazurek Dąbrowskiego''.
Akcja ta miała na celu upamiętnienie szczególnego dnia w historii naszej Ojczyzny - Narodowego Święta Niepodległości przypadającego 11 listopada.
16 października obchodziliśmy Dzień Papieski, który przypomina nam o wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w 1978 roku. Z tej okazji, uczciliśmy w naszej szkole pamięć o naszym wielkim Rodaku - Janie Pawle II.
Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenki bliskie Papieżowi. Wiktor Jania zaprezentował jego życiorys. Następnie, uczniowie obejrzeli krótki film. Na koniec wszyscy mogli wylosować cytat - sentencję z nauczania świętego Jana Pawła II.
Pierwszoklasiści z naszej szkoły są już pełnoprawnymi uczniami. W dniu 14 października 2019r, odbyło się pasowanie na ucznia. Zgodnie z tradycją, pierwszoklasiści przy niewielkiej pomocy klasy II i III zaprezentowali program artystyczny składający się z wierszy i piosenek. Po ślubowaniu Pani Dyrektor Wanda Gosztyła pasowała dzieci klasy pierwszej na uczniów Szkoły Podstawowej w Berezce.
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy od wychowawczyni Małgorzaty Pyteraf, laurki od przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego - Marysi Bielanicz i prezenty od rodziców. Na zakończenie dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie i w radosnym nastroju udały się do swojej sali na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Kolejną częścią uroczystości była akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez Samorząd Uczniowski z pomocą uczniów z pozostałych klas. Klasa VII zaprezentowała skecz przedstawiający w żartobliwy sposób dzień pracy nauczyciela.
Następnie, wierszem i piosenką podziękowano za trud wkładany w codzienne nauczanie i wychowanie uczniów. Słowa uznania wyraziła również przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Bielanicz. Na zakończenie, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz zaproszeni goście zostali obdarowani laurkami przygotowanymi przez uczniów naszej szkoły oraz kwiatami od Rady Rodziców.
14 października 2019r. w godzinach 8.00-12.45 odbędą się zajęcia wychowawcze, akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz Pasowanie na ucznia pierwszej klasy.
Tego dnia uczniów obowiązuje strój galowy.
Konkurs jest organizowany w ramach Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę - 11 listopada 1918 roku.
Zapraszamy uczniów klas 0 – VIII do wzięcia udziału w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Świętujemy Niepodległą”. Celem konkursu jest wzmocnienie uczuć patriotycznych uczniów poprzez ekspresję plastyczną. Tematyka powinna dotyczyć sposobów świętowania 11 listopada.
Prace plastyczne należy wykonać techniką malarską, grafiką lub kolażu w formacie A4, A3. Kategorie wiekowe: 0-I, II – IV, V –VIII. Podpisane prace z tyłu kartki : imię, nazwisko, klasa składamy do dnia 4 XI do p. Benewiat.
Ogłoszenie wyników i rozdanie dyplomów nastąpi podczas akademii z okazji „Odzyskania Niepodległości”.
Szkolny konkurs jest organizowany w ramach” Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę” - 11 listopada 1918 roku.
Zapraszamy uczniów klas 0 – VIII do wzięcia udziału w konkursie pt. „Symbole Narodowe”. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy w dziedzinie symboli narodowych. Kategorie wiekowe: 0–I, II –III, IV –VI, VII -VIII.
Konkurs odbędzie się na godzinie wychowawczej w poszczególnych klasach. Ogłoszenie wyników i rozdanie dyplomów nastąpi podczas akademii. Organizatorem konkursów jest E. Benewiat.
Warszawa, 27 września 2019 r.
Szanowni Państwo, Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele,
Drodzy Uczniowie,
27 września to Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Data święta została wybrana nieprzypadkowo. 27 września 1939 r., w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski, która dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu. Był to fenomen na skalę światową, który nigdy i nigdzie nie miał odpowiednika. Struktury Polskiego Państwa Podziemnego obejmowały nie tylko pion wojskowy, ale również oświatę, kulturę
czy wymiar sprawiedliwości.
Również 80 lat temu, 27 września 1939 roku, swoją działalność zainicjowały Szare Szeregi. Była to najliczniejsza młodzieżowa organizacja konspiracyjna, odwołująca się do tradycji harcerskich II Rzeczpospolitej. Harcerze i harcerki zgrupowani w „Szarych Szeregach” w różnoraki sposób i w różnorodnej formie stawiali opór okupantowi. Z przedwojennych organizacji harcerskich pochodzili najdzielniejsi żołnierze Armii Krajowej. Ich heroizm i niezwykłą odwagę sportretował Aleksander Kamiński w Kamieniach na szaniec, przedstawiając bohaterskie czyny „Alka”, „Rudego” czy „Zośki”. Warto pamiętać, że wielu harcerzy w służbie Polsce złożyło najwyższą ofiarę, inni przez wiele lat po wojnie zmagali się z represjami komunistycznej władzy.
Spadkobiercami i kontynuatorami zarówno etosu harcerskiego, jak również tradycji patriotycznych są organizacje oraz stowarzyszenia harcerskie działające obecnie w naszym kraju. W istotny sposób wspierają one rozwój i wychowanie młodego człowieka. Harcerstwo uczy wierności wartościom i ideałom, a także gotowości do służenia Ojczyźnie. Pomaga kształtować postawy obywatelskie
i prospołeczne. Bycie członkiem organizacji harcerskiej uczy solidarności, współpracy oraz odpowiedzialności za drugą osobę.
Przypominając o wartościach i ideałach, jakie wiążą się ze służbą w harcerstwie, chciałbym zwrócić Państwa uwagę na działalność tych organizacji i stowarzyszeń. Jestem przekonany, że harcerstwo pomoże uczniom w lepszym przygotowaniu do dorosłości i realizowaniu własnych marzeń. Dlatego zachęcam Państwa do wspierania lokalnych organizacji harcerskich, a także – na ile będzie to możliwe – do włączania się w budowanie ich struktur.
Głęboko wierzę, że w zastępach harcerskich jest wielu młodych ludzi, którzy w przyszłości będą służyć Polsce i budować pomyślność naszego kraju.
Czuwaj!
Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
Serdecznie zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj:
https://www.ko.rzeszow.pl/wazne-informacje/wymagania-konkursowe/
Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym ,,Bieszczady jesienią''.
Oto szczegółowe informacje:
REGULAMIN:
1. Cele konkursu:
- Kształcenie umiejętności obserwowania otaczającego nas świata - szczególnie w okresie jesieni
- Popularyzacja piękna przyrody, architektury i krajobrazu Bieszczadów jesienią
- Rozwijanie osobistych zainteresowań, wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych.
- Zachęcanie uczestników do fotografowania jako kreatywnej formy spędzania wolnego czasu.
2. Uczestnicy konkursu:
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Szkoły Podstawowej w Berezce.
Dopuszczalny jest udział uczniów innych szkół podstawowych Gminy Solina.
Fotografie będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:
- uczniowie klas I- IV
- uczniowie klas V- VIII
Laureaci konkursu zostaną nagrodzeni okolicznościowymi dyplomami i drobnymi upominkami.
3. Zasady konkursu:
a. Tematyka prac: „Moje Bieszczady jesienią” – fotograficzna interpretacja tematu konkursu
b. Format prac – prace fotograficzne:
- Każdy uczestnik konkursu może zgłosić jedną pracę fotograficzną ( zdjęcie).
- Format pracy - A 4.
- Zdjęcia mogą być kolorowe lub czarno- białe.
c. Zgłoszenie
- Każde zdjęcie musi być podpisane imieniem nazwiskiem autora oraz klasą (w przypadku ucznia innej szkoły niż szkoła w Berezce, również nazwa szkoły i dane kontaktowe: e-mail, nr telefonu dziecka lub rodzica).
- Zdjęcie należy zatytułować i podać miejsce jego wykonania.
- wraz ze zdjęciem należy dostarczyć następujące załączniki: formularz zgłoszeniowy/metryczkę, zgodę rodzica/opiekuna na udział dziecka w konkursie, oświadczenie o RODO
- dokumenty dostępne są na stronie internetowej SP w Berezce oraz u p. Małgorzaty Pyteraf w SP w Berezce.
4. Termin i sposób zgłaszania prac:
- Konkurs rozpoczyna się 1 października 2019 roku i trwa do 15 października 2019 roku.
- Zdjęcia należy dostarczyć do Szkoły Podstawowej w Berezce, do p. Małgorzaty Pyteraf .
- Prace uczniów będą prezentowane na naszej stronie internetowej w zakładce Konkurs Fotograficzny.
5. Ocena prac:
a. Oceny prac dokona 3-osobowe jury konkursu, wybrane przez organizatorów
b. Kryteria oceny:
- Walory merytoryczne- zgodność z celami konkursu, wartości poznawcze.
- Walory artystyczne- ogólne wrażenie, pomysłowość, oryginalność.
c. Wyniki konkursu i nazwiska Laureatów zostaną ogłoszone na tablicy informacyjnej w SP Berezce, stronie internetowej SP w Berezce oraz na Fanpage Pracowni Wyobraźni – społecznej czytelni/ biblioteki w świetlicy wiejskiej w Woli Matiaszowej.
d. Laureaci zostaną powiadomieni o dniu i sposobie wręczenia nagród.
e. Nagrody i dyplomy wręczone zostaną podczas spotkania z leśnikami Kazimierzem Nóżką i Marcinm Sceliną w świetlicy wiejskiej w Woli Matiaszowej w dn. 19.10.2019 o godz. 17.00
f. podczas spotkania odbędzie się wystawa prac konkursowych
5. Postanowienia ogólne:
a. Zdjęcia złej jakości lub niezgodne z tematem konkursu nie będą dopuszczone do konkursu.
b. Dostarczenie zdjęć na konkurs oraz podanie danych osobowych jest równoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu, oświadczeniem posiadania praw autorskich do dostarczonych na konkurs prac oraz wyrażenie zgody na umieszczenie danych osobowych uczestnika na stronie internetowej SP w Berezce oraz wskazanych wyżej profilach Faceboo
c. Ostateczna interpretacja powyższego Regulaminu należy do organizatorów.
6. Organizatorzy Konkursu: firma Bjorkowo Mirosław Szulc oraz SP w Berezce. Osoby odpowiedzialne: Joanna Zwolińsk (506 40 89 29, Borkowo@gmal.com), Małgorzata Pyteraf
Zapraszamy do fotografowania!
Życzymy powodzenia !
12 września 2019r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły odwiedzili wiejskie zoo w Berezce. Dzieci miały okazję zobaczyć zwierzęta niespotykane już na co dzień w gospodarstwie. Przemierzając alejki oglądały je z bliska, poznały ich wygląd, tryb życia oraz nakarmiły smakołykami. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Wyjście to, okazało się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.
Wiejskie zoo w Berezce jest również uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, gdyż później dzieci mogły swobodnie pobawić się na różnorodnych urządzeniach rekreacyjnych. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory i wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki.
11 września 2019r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Rezerwatu Przyrodniczego Gołoborze. Rezerwat ten położony jest w okolicach Baligrodu w dolinie Rabskiego Potoku. Na początku wycieczki dzieci miały okazję zobaczyć kamieniołom w Rabem. Następnie udały się na wędrówkę leśną ścieżką przyrodniczą do Rezerwatu Gołoborze. Jest to naturalne głazowisko piaskowców ze zbiorowiskiem roślinności naskalnej oraz rzadkimi minerałami.
W czasie wycieczki dzieci poznały zasady poruszania się po miejscach objętych ochroną. Mogły zobaczyć także ciekawe okazy bieszczadzkiej fauny i flory. Wycieczkę zakończono pieczeniem kiełbasek na ognisku i zabawami ruchowymi na skraju lasu.