Uczniowie klas IV-VIII przystąpili do wyzwania, którym jest 7-dniowy kurs e'mailowy pt. "Dla wody i klimatu". Uczniowie przez siedem dni będą otrzymywać informacje związane z prawem do wody, globalnym oszczędzaniem wody. Zaznajomią się z takimi pojęciami jak wirtualna woda czy ślad wodny. Zakończeniem kursu będzie quiz podsumowujący zdobytą wiedzę.
Ósmoklasisto, myślisz o dobrym liceum? Dobra decyzja!
Zgłoś się po stypendium na cały okres nauki
Fundacja EFC wraz z Fundacją Rodziny Staraków otwiera nabór do kolejnej edycji programu stypendialnego Horyzonty.
Konrad Rajchel jest absolwentem Horyzontów i zeszłorocznym maturzystą I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Konrad ma obecnie 19 lat i studiuje w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pochodzi z małej miejscowości Czaszyn w Bieszczadach.
- O stypendium dowiedziałem się otrzymując list od Fundacji w gimnazjum. Z lekkim przymrużeniem oka przeczytałem ulotkę, na której wypisane były wszystkie superlatywy stypendium. Myślałem sobie: „na pewno gdzieś w tym wszystkim musi być jakiś haczyk. Przecież nie otrzymałbym tak wielu rzeczy bez prawie żadnych zobowiązań, poza utrzymywaniem dobrej średniej ocen.”Jednak okazało się inaczej, a decyzja o zaaplikowaniu była jedną z najlepszych w moim życiu! Stypendium umożliwiło mi rozwinąć skrzydła. Nauka w topowym liceum pozwoliła mi świetnie zdać maturę i wybierać wśród uczelni. Wysoki poziom w liceum jak i mieszkanie z dala od domu sprawiły, że nie odczułem tzw. przeskoku między liceum a studiami.
Stypendyści Horyzontów trafiają w środowisko osób chcących się rozwijać, poznawać ludzi i świat. Obok kwestii finansowych uznają to za największy plus programu. - Program pozwolił mi nawiązać znajomości wśród krośnieńskich stypendystów, które mimo zakończenia nauki w liceum trwają nadal. Rozbudziłem swoją pasję do podróży, zwiedziłem sporo krajów Europy, brałem udział w wymianie uczniowskiej czy programie Erasmus+. Obecnie jestem współorganizatorem Polsko-Niemieckiego Forum Gospodarczego działając w Studenckim Kole Naukowym Spraw Zagranicznych. Działam też charytatywnie, prowadząc zajęcia w ramach programu Projektor. W przyszłości w planach mam karierę finansisty lub ekonomisty, czas pokaże. Planuję też semestr zagranicą w ramach programu Erasmus oraz być może studia magisterskie na zagranicznej uczelni. Do spełniania swoim marzeń jest prosta droga! Drogi ósmoklasisto, już dziś aplikuj o stypendium Horyzonty!
Fundacja EFC i Fundacja Rodziny Staraków finansują przez cały okres nauki w szkole średniej zakwaterowanie i wyżywienie w Krośnie. Stypendium pokrywa koszt wycieczek szkolnych oraz biletów komunikacji miejskiej. Dla stypendystów organizowane i finansowane są wyjazdy na wakacje i ferie, jak również nauka języków obcych i egzaminy na certyfikaty językowe. Fundatorzy zapewniają opiekę wykwalifikowanych koordynatorów oraz indywidualne wsparcie w rozwoju zainteresowań. W czasie pandemii stypendyści otrzymywali wsparcie sprzętowe i dofinansowanie internetu.
O stypendium w programie Horyzonty mogą się starać uczniowie klas 8, którzy mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, a dochód w ich rodzinach nie przekracza 1200 złotych netto na osobę (nie wliczamy 500+).
Od 15 lutego rozpoczęła się 11 rekrutacja do Programu Horyzonty. Aplikować należy za pośrednictwem strony www.efc.edu.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 marca 2021 roku.
Więcej informacji udziela koordynatorka na Podkarpaciu, Maria Starzewska, tel. 881 775 252, mstarzewska@efc.edu.pl.
Fundacja EFC od 11 lat wspiera dzieci, młodzież i nauczycieli w równym dostępie do rzetelnej i jakościowej edukacji. Wzmacnia szkoły w tworzeniu przyjaznego środowiska do wszechstronnego rozwoju. Promuje postawy zaangażowania społecznego i filantropii. To jedna z największych fundacji rodzinnych w Polsce. Utworzona przez polskiego biznesmena i filantropa – Andrzeja Czerneckiego, obecnie zarządzana jest przez jego synów – Igora i Andrzeja Czerneckich.
Fundacja Rodziny Staraków zainaugurowała swoją działalność w 2008 roku, jej fundatorem jest Jerzy Starak. Misją Fundacji jest wspieranie i promowanie młodych, zdolnych ludzi, tworzenie dla nich optymalnych warunków rozwoju oraz pomoc w realizacji ich pasji i pomysłów na życie.
Do tej pory Program Stypendialny Horyzonty wsparł edukację blisko 800 uczniów. Obecnie 200 stypendystów uczy się w 19 szkołach średnich w całej Polsce.
8 marca jak co roku świętujemy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej również okazji, pomimo wielu ograniczeń samorząd uczniowski pod hasłem "Zasadź kwiatka na Dzień Kobiet" przygotował miłą niespodziankę wszystkim Paniom pracującym w szkole.
Działania w tym kierunku były już od dawna zaplanowane. Pod okiem nauczyciela biologii, rozmnożyliśmy w sposób wegetatywny kwiaty, a dokładnie fiołki afrykańskie. Wsadziliśmy listki fiołków do wody i czekaliśmy. Gdy tylko listki puściły korzenie zostały zasadzone i włożone do pięknych kolorowych osłonek. Mamy nadzieję, że taki własnoręcznie wykonany prezent znajdzie szerokie uznanie.
''Rakietą po Układzie Słonecznym'' - to temat zajęć realizowanych w grupie przedszkolnej. Zakończeniem ww. tematyki był konkurs plastyczno-techniczny pt. ''Rakieta Kosmiczna''. Przedszkolaki z pomocą rodziców wykonały bardzo pomysłowe i staranne prace widoczne na załączonych zdjęciach.
Czym jest E-wolontariat?
E-wolontariat to wyjątkowa możliwość zaangażowania się w działalność charytatywną na szeroką skalę.
E-wolontariat to możliwość współtworzenia inicjatyw i przedsięwzięć prospołecznych o zasięgu ogólnopolskim.
E-wolontariat to możliwość zdobycia doświadczenia i nowych umiejętności bez wychodzenia z domu.
E-wolontariat to okazja nawiązania nowych znajomości z wolontariuszami z całej Polski.
Zdalna nauka oraz obostrzenia związane z pandemią nie przeszkadzają naszym uczniom, aby pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. A mowa tutaj oczywiście o wolontariacie. Nasi uczniowie biorą udział w wyjątkowej inicjatywie o nazwie „E-wolontariat”, której celem jest stworzenie drużyny osób chcących pomagać innym przy wykorzystaniu Internetu. Do tego przedsięwzięcia zgłosiło się już 76 placówek i ponad 330 osób z całej Polski. A my jesteśmy kolejną, która dołącza. Pierwszym zadaniem uczniów jest promowanie filmu "Pomagamy Zwierzakom. Fundacja Ostoja dla Zwierząt". Fundacja Ostoja dla Zwierząt to wyjątkowe miejsce, gdzie zwierzęta mogą znaleźć schronienie, dach nad głową i pod fachową opieką wracać do zdrowia. Wyjątkowość tego miejsca to przede wszystkim zwierzęta, które żyją razem jak jedna wielka rodzina - pies z kotem czy królik z jeżem.
https://www.youtube.com/watch?v=MZld_W4Q168&feature=youtu.be
"I tak ciągle jesteśmy razem, ja i miły Puchatek, Miś i jego przyjaciel, czyli Kubuś i ja. Bo to zawsze jest raźniej czy to zimą czy latem, gdy we dwójkę jesteśmy, ja i Kubuś Puchatek" A. A. Milne ''Ja i Puchatek''.
Klasa I z wielkim zaangażowaniem przystąpiła do akcji zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski „Walentynki 2021” Walentynki, zwane świętem zakochanych obchodzimy 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, chrześcijańskiego biskupa i męczennika. Dziś walentynki najhuczniej obchodzone są w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie nie żałują pieniędzy ani na prezenty ani na walentynkowe randki. W USA popularne jest wysyłanie kartek walentynkowych i oglądanie romantycznych filmów. We Francji nie wysyła się kartek, a bukiet czerwonych róż. Walentynki są też okazją do zaproszenia ukochanej osoby na kolację czy do teatru. W Czechach - gdzie święto zakochanych obchodzone jest 14 lutego i 1 maja - zakochani tłumnie przybywają na most Karola w Pradze, gdzie zawieszają kłódki mające być gwarancją wiecznej miłości. W Japonii to kobiety obdarowują mężczyzn prezentami i to nie tylko ukochanych, ale także znajomych. Do najpopularniejszych w Polsce zwyczajów walentynkowych należy wysyłanie kartek z miłosnym wyznaniem lub obdarowywanie ukochanej osoby prezentami.
Podtrzymując ten zwyczaj dziewczynki własnoręcznie wykonały„ telefony z emotikami”. A kto będzie odbiorcą tych miłych słów? Starsze klasy również podjęły wyzwanie jakie postawił przed nimi Samorząd Uczniowski. Uczniowie klas IV-VIII wysyłali zaszyfrowane wiadomości walentynkowe za pomocą QR kodów.
Regulamin konkursu znajduje się w załącznikach:
Plik ze szczegółowymi informacjami znajduje się w linku:
Od poniedziałku 18 stycznia 2021 r. uczniowie klas I-III wznawiają naukę stacjonarną.
Zajęcia będą się odbywać zgodnie z obowiązującym planem lekcji w reżimie sanitarnym zalecanym przez MEiN, MZ, GIS.
Dowóz i odwóz uczniów zgodnie z dotychczasowym harmonogramem.
Zapraszamy do zapoznania się z zasadami organizacji zajęć stacjonarnych w naszej szkole dla klas I-III obowiązujących od 18 stycznia 2021 roku. Pilk PDF znajduje się w poniższym linku:
W Gminnym Konkursie „Wizerunek św. Mikołaja na podstawie baśni, legend i opowiadań” uczennica klasy I - Lena zajęła III miejsce w kategorii 7- 12 lat. Swoją pracę wykonała techniką mieszaną (plastelina, mazaki) ukazując św. Mikołaja na tle Jeziora Solińskiego.
Nagrodą za czas poświęcony nad pracą były: „Wigilijne baśnie”, gra planszowa, kredki, karty do gry. To miła niespodzianka od św. Mikołaja.
Osoby wyróżnione w konkursie to uczniowie: klasa II - Kacper; klasa III Paweł, Wiktoria i Emilka.
Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w konkursach.