W załączniku plan zajęć dla nauczania hybrydowego:
Ustawa Rządowa z 1791 roku była symbolem dążeń narodu polskiego do niepodległości. Nie zdołała odwrócić rozbiorów, ale uratowała naród.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą regulującą władzę państwową oraz prawa i obowiązki obywateli. Aby najmłodszym uczniom naszej szkoły przybliżyć idee zawarte w Ustawie Rządowej, po cyklu lekcji, 29 IV oraz 30 IV 2021 roku przeprowadzono quiz „To już wiem – Święto Konstytucji 3 Maja” oraz wspólnie odśpiewano pieśni związane z tym świętem „Witaj majowa jutrzenko” i „Zgoda sejmu to sprawiła”. W szkolnych obchodach wzięli udział wszyscy uczniowie klas I – III, którym p. Dyrektor Szkoły Barbara Gaweł – Łyda wręczyła dyplomy oraz nagrodę niespodziankę ufundowaną przez Samorząd Uczniowski.
Zmiany klimatu są jednym z największych wyzwań obecnych czasów, dlatego niezbędna jest rzetelna edukacja w tym zakresie, dotycząca klimatu, jego zmian oraz możliwości zapobiegania im. Ministerstwo Klimatu i Środowiska udostępniło materiał edukacyjny „Przyjaciele klimatu”, którego celem jest przybliżenie w przystępny sposób uczniom szkoły podstawowej kluczowych zagadnień związanych z jego ochroną oraz działaniami na rzecz adaptacji do zachodzących w nim zmian.
Uczniowie klasy VI i VII wzięli udział w tym projekcie, którego nazwa to „Lekcje z klimatem”. Kluczowym zagadnieniem do realizacji był nasilający się efekt cieplarniany zwany globalnym ociepleniem. Uczniowie poznali przyczyny, skutki oraz sposób zapobiegania tego zjawiska. Samodzielnym zadaniem uczniów było zaplanowanie ekologicznych działań na każdy dzień tygodnia i wdrożenie ich w życie. Każdy uczeń, który aktywnie wziął udział w projekcie uzyskał „Dyplom Przyjaciela Klimatu”.
Serdecznie gratuluję uczniom, a wszystkich zachęcam do racjonalnego działania na rzecz naszego klimatu.
Realizacja: Natalia Jankowska
Prosimy o zapoznanie się z planem zajęć dla uczniów klas I-III dostępnym w linku:
Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie na najpiękniejszą pisankę organizowanym przez GOKSiT w Polańczyku. Prawie wszyscy uczniowie klas młodszych wykonali pisanki różnymi technikami. Komisja konkursowa oceniając prace brała pod uwagę samodzielność i trud włożony w wykonanie, oryginalność, kreatywność oraz estetykę.
W konkursie wzięło udział 41 dzieci ze szkół z całej gminy. W kategorii klas I-IV, trzecie miejsce zajęli Paweł Jarosz i Oliwia Solon z klasy III. Wyróżnienia otrzymali Karolina Fiałkowska i Martyna Lipka z klasy I, Kacper Szlaga i Ela Zagrocka z klasy II i Julia Zając z klasy III. Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu.
Święta Wielkanocne to największa uroczystość w roku liturgicznym. Chrześcijanie nie mają ważniejszego święta niż Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.
W tym roku po raz drugi święta spędzamy w okresie pandemii, w czasie wielu ograniczeń i restrykcji. Mimo to, jak co roku pamiętamy o nauczycielach, którzy uczyli w naszej szkole, a w tym momencie są już na zasłużonej emeryturze.
Mimo pandemii i zdalnego nauczania uczniowie przygotowali kartki wielkanocne wraz z najserdeczniejszymi świątecznymi życzeniami, które powędrowały do naszych emerytów. Akcja pt. "Kartka Wielkanocna" została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.
30 marca 2021r. podsumowaliśmy akcję pt. "Zróbmy szum wokół wody" organizowanej przez Polską Akcję Humanitarną z okazji Światowego Dnia Wody. Uczniowie klas IV-VIII przystąpili do konkursu pt. "7 dni dla wody i klimatu". Frekwencja uczniów była bardzo wysoka tj. 95%.
Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani, co potwierdzają wyniki konkursu, które przedstawiają się następująco:
I miejsce: Małgorzata Lipka (kl. VI)- 29/31 punktów,
II miejsce ex aequo: Wiktoria Pańczyk (kl. VIII) i Miłosz Łyda (kl.VI)- 27/31p.
III miejsce ex aequo: Miłosz Łyda (kl.VI) i Sara Wojtanowska (kl. VI)- 25/31p.
Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom zaangażowania w temacie globalnego wyzwania, którego głównym tematem była woda. Poniżej krótkie przypomnienie ile wody potrzeba do wyprodukowania naszej żywności.
Organizator: Natalia Jankowska
Od 22 marca do 9 kwietnia 2021 roku nauczanie zdalne w klasach I -VIII.
1. Wszystkie zajęcia odbywają się w sposób zdalny na Skype, zgodnie z dotychczasowym planem lekcji.
2. Zajęcia z PPP, w których uczestniczy 1 uczeń mogą odbywać się stacjonarnie na terenie szkoły, po uzgodnieniu z Rodzicami i Dyrektorem. Dotychczasowe zajęcia, które już odbywają się w szkole, w tym min. konsultacje dla kl. VIII pozostają bez zmian.
3. Nauczyciele poinformują Rodziców i Uczniów o utworzonych grupach przedmiotowych i udostępnią kanały komunikacji internetowej.
4. Uczniowie mają obowiązek uczestniczenia w lekcjach online.
5. Nauczyciele mają obowiązek prowadzenia lekcji online. W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach, oraz za zgodą Dyrektora, nauczyciele mogą przesłać uczniom materiał do samodzielnej pracy.
6. Lekcja online będzie trwać od 30 do 40 minut.
Godzina lekcyjna Godziny pracy
1.8.15-8.45
2.9.00-9.30
3.9.45 – 10.15
4.10.45 – 11.15
5.11.45- 12.15
6.12.45 – 13.15
7.13.30 – 14.00
8. 14.10 - 14.40
7. Obecności/ nieobecności uczniów, tematy lekcji, oceny będą odnotowywane w dzienniku elektronicznym.
8. Nauczyciele mogą zadawać zadania, odpytywać i sprawdzać wiedzę i umiejętności uczniów zgodnie z WSO.
9. Nauczyciele pozostają do dyspozycji Uczniów, każdy w trakcie swojej lekcji.
10. Nauczyciele pozostają do dyspozycji Rodziców zgodnie z harmonogramem konsultacji.
11. W razie nieobecności nauczyciela zostanie ustalone zastępstwo, łączenie lub okienko dla uczniów.
12. Lekcje online z języka polskiego, języka angielskiego i matematyki łączone w kl. IV i V będą odbywać się oddzielnie po około 20 minut każda. Nauczyciel 5 min wcześniej niż przewiduje to plan lekcji łączy się najpierw z klasą IV. W tym czasie klasa V pracuje samodzielnie według instrukcji przesłanych przez nauczyciela. Po około 20 minutach kl. IV pracuje samodzielnie, a nauczyciel łączy się z kl. V. Lekcja w kl. V kończy się około 5 min później niż jest to zapisane w planie lekcji.
13. Biblioteka szkolna pracuje zdalnie. Uczniowie zgłaszają zapotrzebowanie na książki do wychowawcy, który koordynuje przygotowanie i odbiór książek.
14. Pedagog szkolny pracuje online zgodnie z obowiązującym planem pracy, t.j. w piątek w godzinach od 11.50 do 14.25.
15. Nauczyciele informują Uczniów i ich Rodziców/Opiekunów o osiąganych postępach i ocenach w trakcie nauczania zdalnego, poprzez e-dziennik, e-maile, rozmowy telefoniczne.
16. Klasy 0 i świetlica pracują bez zmian.
17. Jedynym obowiązującym w szkole kanałem komunikacji do zdalnych lekcji (spotkania, odsyłanie zdań, sprawdziany) jest Skype.
18.Wszystkie informacje i zmiany są na bieżąco umieszczane na stronie internetowej szkoły- spberezka.edupage.org , oraz w dzienniku elektronicznym.
Barbara Gaweł-Łyda
Skarpetkowe Wyzwanie odbywa się co roku 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Tego dnia zakłada się dwie różne skarpetki, aby wyrazić różnorodność ludzi.
Do udziału jest zaproszony każdy, kto chce okazać solidarność z ludźmi cierpiącymi na zespół Downa oraz chce udzielić wsparcia im i ich rodzinom. Jednocześnie akcja ma na celu promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący. Nasi uczniowie wspierają osoby z zespołem Downa, zakładają dwie różne skarpetki i udostępniają w mediach społecznościowych. Dlaczego skarpetki? Dwie różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpetę. Data 21 marca też jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom numer 21. Mają ich trzy zamiast dwóch. Dlatego ta choroba genetyczna bywa też nazywana trisomią 21. Ci ludzie, choć mają coś ekstra, wcale się tym nie chełpią!
Zachęcamy do obejrzenia filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=fw1rWTfCxIg
W dniach 17.03 oraz 19.03 z okazji Europejskiego Dnia Mózgu Samorząd Uczniowski pod kierownictwem p. Natalii Jankowskiej zorganizował akcję pt. "DŁUGIE PRZERWY DLA KREATYWNEGO MÓZGU". W tych dniach zainteresowani uczniowie klas IV-VIII spędzili po 10 min z każdej długiej przerwy na wykonywanie ciekawych zadań rozwijających kreatywne myślenie. Pomysłowe zadania poprzedzone były wyjaśnieniem pojęcia kreatywność oraz filmikiem „Jak być kreatywnym”, w którym uczestnicy poznali kluczowe zasady bycia kreatywnym. Zrealizowane zadania były zatytułowane: „Wizytówka” „Co by było gdyby…”, „Co mogę z tego rozbić”, „Czego nie mogę z tego zrobić”, „Idealny obiekt”, „Jaki jest las?”, „Zabawa w skojarzenia”, „Tworzymy historyjkę”, „Jak wyglądają mieszkańcy Marsa”. Zadania udało nam się zrealizować w bardzo sympatycznej, a przede wszystkim twórczej atmosferze. Każdy wytężał swój umysł do jak największego działania, a po zajęciach wszyscy mogliśmy się przekonać jak bardzo kreatywny jest nasz mózg.
Realizacja: Natalia Jankowska
Nasza szkoła bierze udział w Światowym Dniu Wody organizowanym przez Polską Akcję Humanitarną pod hasłem "Zróbmy Szum Wokół Wody". Biorąc udział w akcji zależy nam, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, że: dostęp do czystej wody to prawo człowieka, na świecie nie wszyscy mają bezpieczny dostęp do pitnej wody, jesteśmy za to współodpowiedzialni, oszczędzanie wody to za mało. Akcja nie koncentruje się na ekologicznym czy typowo biologicznym aspekcie wody - zależy nam, aby wybrzmiał globalny aspekt tego tematu i aby pokazać powiązania, których jesteśmy częścią jako konsumenci/tki.