W związku ze szczególną sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa i w związku z tym ograniczeniem funkcjonowania podmiotów systemu oświaty
Na podstawie:
• Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe(Dz.U. z 11.01.2017 r. poz. 59),
• Ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481, 1818 i 2197),
• Rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
• Rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r.zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
• Rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
• Statutu Szkoły Podstawowej w Berezce,
w celu zapewnienia właściwego skutecznego funkcjonowania szkoły w tym okresie wprowadzam i zobowiązuję wszystkich pracowników szkoły do przestrzegania następujących zasady organizacji i pracy szkoły:
1. Uczniowie będą realizować podstawę programową z poszczególnych przedmiotów przy pomocy nauczycieli, zgodnie z dotychczasowym planem lekcji. Oznacza to, że w danym dniu uczeń będzie miał zajęcia z przedmiotu wpisanego w planie na ten dzień. Nauczyciele mogą udostępnić tematy i materiały na kolejne lekcje z wyprzedzeniem.
2. Do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia będą zaliczone wszystkie przedmioty zawarte w podstawie programowej, w tym również realizowane jako godziny ponadwymiarowe.
3. Uczniowie będą otrzymywać zagadnienia i materiały za pomocą e-dziennika, e-maili lub strony internetowej szkoły (zakładka przedmioty), lub uczestniczyć
w lekcjach online za pomocą komunikatorów internetowych.
4. Nauczyciele pozostają do dyspozycji uczniów danej klasy za pomocą dostępnych portali, aplikacji, e-maili i dziennika elektronicznego w czasie trwania lekcji. Wykonane zadania lub inne sprawy można przesyłać o dowolnej porze, ale nauczyciel nie musi odpowiadać w swoim czasie wolnym. Z uwagi na ogromną ilość korespondencji czas na odpowiedź może ulec wydłużeniu.
W celu usprawnienia komunikacji sugeruję, aby w temacie wiadomości:
- zawierających wykonane zadania pisać „do oceny lub do sprawdzenia”;
- zawierających potwierdzenie obecności pisać „obecność”;
- zawierających inne sprawy pisać „zapytanie”.
5. Uczniowie mogą ponadto czytać lektury, utrwalać materiał lub korzystać:
- z serwisu epodręczniki https://epodreczniki.pl/
- platformy edukacyjnej – www.dzwonek.pl
- platformy edukacyjnej – https://equrs.pl/dla-szkol
- platformy edukacyjnej – wwww.eduelo.pl
6. Tematy lekcji, frekwencja, zadania domowe, terminy sprawdzianów i oceny będą zapisywane, jak dotychczas, w e-dzienniku.
7. Nauczyciele mają obowiązek i będą oceniać uczniów zgodnie ze Statutem i przy użyciu dostępnych w tej sytuacji narzędzi. Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie mogą mieć wpływu czynniki związane z ograniczonym dostępem do sprzętu komputerowego i Internetu, dlatego wszelkie problemy w tej kwestii proszę zgłaszać wcześniej wychowawcom lub bezpośrednio nauczycielom. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu od osób, które zgłosiły taką propozycję.
8. Frekwencja uczniów wpisywana będzie do końca dnia, po uwzględnieniu obecności ucznia podczas lekcji online, aktywności związanej z terminowym odbieraniem wiadomości od nauczycieli, odpowiadaniem na nie i przesyłaniem zadanych prac. Uczeń może również wysłać do nauczyciela wiadomość o treści: „pracuję”. W razie problemów technicznych lub zdrowotnych proszę o kontakt z wychowawcą, który usprawiedliwi ewentualną nieobecność.
9. Nauczyciele mają obowiązek informowania uczniów i ich rodziców/opiekunów prawnych o osiąganych postępach i ocenach w trakcie nauczania zdalnego, poprzez e-dziennik, e-maile, rozmowy telefoniczne.
10. Uczniowie posiadający orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz objęci pomocą psychologiczno – pedagogiczną zachowują prawo do indywidualnego oceniania oraz pozostają pod opieką nauczycieli zgodnie z zaleceniami zawartymi odpowiednio w orzeczeniach i opiniach w formie konsultacji, wytycznych dla rodziców oraz materiałów do samodzielnej pracy.
11. Szczegółowe informacje zawierające zasady i formy pracy zdalnej na poszczególnych przedmiotach znajdują się w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia.
12. Harmonogram konsultacji dla uczniów znajduje się w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia.
13. Harmonogram konsultacji dla rodziców znajduje się w załączniku nr 3 do niniejszego zarządzenia.
11. Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego, egzaminu semestralnego i sprawdzianu wiadomości i umiejętności oraz warunki i sposób ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania w przypadku wniesienia zastrzeżenia do trybu ustalenia tej oceny w czasie trwania epidemii określa załącznik nr 4.
zalacznik_nr_1.docx
zalacznik_nr_2.docx
Barbara Gaweł-Łyda