Drugiego czerwca uczniowie klas I – III oraz klasy V odwiedzili Park Etnograficzny w Sanoku. Skansen należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie (malownicze położenie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia), a pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Uczniowie obejrzeli obiekty budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku, (budynki mieszkalne i gospodarcze, pasiekę), obiekty sakralne (XVII-wieczny kościół, dwie XVIII-wieczne cerkwie), budynki użyteczności publicznej (wiejską szkołę, kuźnię, remizę strażacką) oraz muzeum eksponujące warsztaty i wytwory rzemieślników (fotografa, modystki, krawca, fryzjera, szewca, stolarza, wytwórcy świec). Zdjęcia z wycieczki obejrzeć można w albumie.
W dniu 1. czerwca dyrektor szkoły Pani Barbara Gaweł Łyda wręczyła uczniom klasy piątej ich pierwsze prawa jazdy - karty rowerowe. Zdjęcia w albumie klasowym.
Dzień Matki i Dzień Ojca to bardzo ważne święta w życiu każdego dziecka. Tradycją naszej szkoły jest, że łączymy je ze sobą. 26 maja uczniowie wszystkich klas wierszem, piosenką i tańcem wyrazili wdzięczność i miłość swoim rodzicom. Wszystkie dzieci wręczyły rodzicom samodzielnie wykonane laurki i upominki, oraz zaśpiewały tradycyjne 100 lat. Rodzice spotkali sie przy kawie i ciastku. Zdjęcia z uroczystości zamieszczone są w szkolnym albumie
24 maja uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wyjechali na jednodniową wycieczkę. Pierwszym miejscem, które zwiedzili był późnorenesansowy Zamek w Krasiczynie i otaczający go park. W Bolestraszycach podziwiali założone w 1975 r. Arboretum - cenny zabytek przyrody i kultury Małopolski. W Przemyślu odbyli przejażdżkę torem saneczkowym oraz zwiedzili Katedrę. Ostatnim odwiedzanym miejscem była Kalwaria Pacławska. Wszyscy zmęczeni ale zadowoleni i pełni wrażeń późnym wieczorem wrócili do domów. Wycieczka została udokumentowana w albumie.
W dniach od 30 kwietnia do 2 maja odbywały się w Polańczyku Dni Gminy Solina. W ramach prezentacji dorobku artystycznego szkół, uczniowie z naszej szkoły przedstawili piosenki, utwory instrumentalne i taniec. Zdjęcia z imprezy można obejrzeć w szkolnym albumie oraz na stronie http://beta.esanok.pl/2011/dni-gminy-solina-2011-zdjecia.html
Uczniowie klas starszych naszej szkoły przez ostatni miesiąc przygotowywali prace na konkurs pt. "Jan Paweł II - człowiek i papież". Wyróżnione zostały prace uczniów klasy czwartej: Elizy Podstawskiej, Piotra Chytły i Maksymiliana Gieferta. Prace można obejrzec na szkolnym korytarzu lub w naszym albumie. Uczniowie, których prace zostały wyróżnione otrzymają nagrody książkowe.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na najładniejszą pisankę, zorganizowanym przez GOKSiT w Polańczyku. W kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajęła Milena Gądek i Julia Gwóźdź z klasy pierwszej, natomiast drugie miejsce Maciek Szymański z klasy drugiej i Klaudia Podsobińska z klasy trzeciej. W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajął Wojtek Benewiat z klasy szóstej. Nagrodzone prace oraz zdjęcia z wręczania nagród można obejrzeć jak zwykle w albumie.
Więcej na stronie http://www.esolina.pl/index.php/news/n/artykul/189 .
We wtorek 5.04.2011 szóstoklasiści pisali swój pierwszy egzamin. Odświętnie ubrani, pełni emocji rozpoczęli o godz. 900 i przez 60 minut zmagali się z postawionymi przed nimi zadaniami.
Na sprawdzianie szóstoklasisty oceniany jest poziom osiągnięć uczniów w zakresie czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Sprawdzian złożony jest z 25 pytań, z czego 20 jest zamkniętych, a pięć otwartych. Za poprawne rozwiązanie całego testu można otrzymać maksymalnie 40 punktów - 20 za pytania zamknięte i 20 za otwarte
Na wyniki trzeba jednak poczekać do czerwca. Więcej zdjęć w albumie.
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM to akcja edukacyjna organizowana bezpłatnie dla uczniów trzecich klas szkoły podstawowej. Trzecioklasiści z naszej szkoły również wzięli w niej udział i 31 marca napisali swój pierwszy egzamin.
26 marca 2011 r. w Lesku odbyły się chorągwiane eliminacje do Ogolnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Strofy o Ojczyźnie. Izabela Głaz i Jowita Lipka z naszej drużyny harcerskiej brały udział w przygotowaniu imprezy. Przyjmowały przyjeżdżających gości na recepcji i udzielały uczestnikom konkursu potrzebnych informacji. Po skończonym konkursie Komendantka Chorągwi Podkarpackiej ZHP hm. Władysława Domagała oraz Komendantka Hufca Bieszczadzkiego hm. Krystyna Paluch podziękowały Izie i Jowicie za pełnioną służbę. Więcej w albumie.
W dniu 8 marca 2011 roku w Świetlicy Wiejskiej w Polańczyku odbyło się spotkanie włodarzy Gminy Solina z przedstawicielkami Pań działających w instytucjach i organizacjach Gminy Solina. Panie otrzymały wraz z życzeniami symboliczny kwiatek, a część artystyczną zaprezentowali uczniowie z naszej szkoły pod opieką Pani Małgorzaty Pyteraf i Pani Elżbiety Benewiat. Zdjęcia w albumie.
W Berezce 23 lutego odbyły się uroczystości poświęcone Patronowi Harcerzy bł. ks. phm. W. Frelichowskiemu w związku z rocznicą jego męczeńskiej śmierci. Ks. W. Frelichowski urodził się w Chełmży, gdzie rozpoczął swą działalność harcerską. Kontynuował ją w Pelplinie, gdzie ukończył seminarium duchowne. W trakcie pełnienia posługi kapłańskiej w Toruniu i Wejherowie także prowadził drużyny harcerskie. Oddał swe życie, niosąc bezinteresowną pomoc ludziom dotkniętym tyfusem plamistym w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau w 1945 r. Od roku 2003 bł. ks. phm. W. Frelichowski jest patronem polskich harcerzy.
Obchody rozpoczęto uroczystą Mszą Św. w intencji Patrona Harcerzy oraz zuchów, harcerzy i instruktorów naszego hufca. Mszę Św. odprawił kapelan hufca ks. hm. Tomasz Latoszek w asyście harcerzy z 16 BDH im. T. Kościuszki z Berezki. Po Mszy św. harcerze przedstawili życiorys bł. ks. W. Frelichowskiego. Następnie komendantka Chorągwi Podkarpackiej ZHP w Rzeszowie hm. W. Domagała i komendantka Hufca Bieszczadzkiego ZHP K. Paluch wręczyły odznaczenia harcerskie m.in. Honorową Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa otrzymali państwo Bogusława i Zenon Kucharykowie z Berezki za pomoc udzielaną hufcowi w realizacji zadań statutowych. Komendantka Chorągwi Podkarpackiej pogratulowała wyróżnionym i życzyła sukcesów w dalszej pracy na rzecz organizacji. Uroczystość zakończono wspólnym, pamiątkowym zdjęciem. Zdjęcia z tej uroczystości można obejrzeć w albumie.
Huczne obchody „Dnia Babci i Dziadka”, to impreza, która cieszy się w naszej szkole już trzyletnią tradycją.
W tym roku , ze względu na ferie zimowe, impreza odbyła się 10 lutego.
Po Mszy św. w intencji Dziadków odbyła się część artystyczna, w której wnuczęta wierszem, piosenką i tańcem wyrażały swą miłość i szacunek do najstarszych członków swych rodzin.
Po pięknych występach, wszyscy Dziadkowie zasiedli do suto zastawionych przez członków Rady Rodziców stołów, a po obiedzie przy wtórze orkiestry wirowali na parkiecie.
Uroczystość uświetnili swą obecnością Wójt Gminy Solina, Pan Zbigniew Sawiński oraz Pani Alina Michalska, Przewodnicząca Gminnej Komisji Oświatowej. Zdjęcia jak zwykle w albumie.
W niedzielę 16 stycznia 2011 roku w Wołkowyi odbył się IX Przegląd Kolęd i Pastorałek ”Bieszczadzkie Kolędowanie”. Głównym organizatorem i pomysłodawcą tej pięknej imprezy jest proboszcz parafii w Wołkowyi ks. Andrzej Szkoła. Uczniowie naszej szkoły już po raz ósmy wzięli udział w tym konkursie. W imprezie wzięło udział ok. 20 solistów i zespołów z różnych miejscowości Bieszczadów.
Po wcześniejszym wylosowaniu kolejności występów i krótkim wprowadzeniu przyszedł czas na rozpoczęcie kolędowania. Każdy z wykonawców miał do przedstawienia po jednej kolędzie i pastorałce a szczelnie wypełniony kościół parafialny w Wołkowyi nagradzał wszystkich gromkimi brawami oddając tym samym zachwyt i podziw dla wszystkich wykonawców.
Jury złożone z nauczycieli muzyki z Przemyśla i Wołkowyi po krótkiej naradzie wyłoniło zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Grupa wokalno instrumentalna naszej szkoły przygotowana przez panie Elżbietę Benewiat i Małgorzatę Pyteraf wyśpiewała I miejsce w kategorii zespołów. Grupa zaprezentowała utwory pt. „Nasza Kolęda” i „Jadą kolędnicy”. W kategorii solistów młodszych Wiktoria Olejko i akompaniująca jej na keyboardzie Klaudia Podobińska otrzymały wyróżnienie. Wiktoria zaśpiewała kolędę „Lulajże Jezuniu” i „Anioł pasterzom mówi”. W kategorii solistów starszych zwyciężyła Alicja Pietras i akompaniujący jej na flecie poprzecznym Piotr Chytła. Alicja zaprezentowała kolędę „Mizerna cicha” i piosenkę „Maleńka miłość”. Nagrody i wyróżnienia wręczył dzieciom zastępca wójta Gminy Solina Mirosław Oliwko.
Wszyscy uczestnicy za udział otrzymali pamiątkowe dyplomy. Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Solina oraz p. Wojtanowskim, właścicielom ośrodka wypoczynkowego Rancho w Wołkowyi, którzy udostępnili salę i przygotowali posiłek dla kolędników. Z niecierpliwością czekamy na następny festiwal.
Zdjęcia jak zwykle w albumie.
13 stycznia odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa. Jest to coroczna impreza organizowana nie tylko dla uczniów szkoły, ale także dla małych dzieci ze środowiska lokalnego. W związku z tym, że wcześniej ogłoszony został „Bal przebierańców”, o godz. 16.00 na salę dumnie wkraczać zaczęły postacie bajkowe, tj. piękne księżniczki, wróżki, diabły i inne. Za pomysłowość w przygotowaniu kreacji i sposób jej prezentowania uczestnicy balu otrzymali „słodkie” nagrody. Główną atrakcją zabawy był oczywiście św. Mikołaj, który po pięknym przywitaniu go przez wszystkie dzieci, hojnie rozdawał prezenty. W trakcie zabaw tanecznych zorganizowano również „Taniec z kotylionami”. Najlepiej tańczące, losowo dobrane, pary otrzymały również wyróżnienia i nagrody. Zabawa, prowadzona przez zaproszonego DJ, trwała do godz. 20.00, a amatorzy szaleńczych tańców i świetnej zabawy, choć spoceni i zmęczeni, z żalem opuszczali imprezę, zaliczając ją do bardzo udanych. Zdjęcia jak zwykle można obejrzeć w galerii.
Jak co roku w ostatnim dniu nauki przed feriami świątecznymi wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście i rodzice spotkali się na współnym opłatku. Składanie życzeń i łamanie się opłatkiem poprzedziło odczytanie fragmentu Pisma Św., wiersze, opowiadanie - legenda o tematyce bożonarodzeniowej przeplatane kolędami. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły dołączając świąteczne stroiki. Na wspólnym stole pojawiły się pierogi i barszczyk przygotowane przez mamy z Rady Rodziców. Zdjęcia można obejrzeć zaglądając do albumu fotograficznego.
Wykonane podczas pozalekcyjnych zajęć plastycznych kartki bożonarodzeniowe wyeksponowane zostały na "mini kiermaszu" w dniach 14 i 15 grudnia br. Połaczenie różnych technik plastycznych dało ciekawe efekty. Zebrane fundusze przeznaczone zostały na potrzeby drużyn - zuchowej i harcerskiej, do których to przynależą uczniowie uczestniczący w zajęciach plastycznych. Zdjęcia z kiermaszu w albumie.
Św. Mikołaj, biskup z Miry, był postacią autentyczną i żył na przełomie III i IV wieku, na terenie dzisiejszej Turcji. Bardzo wrażliwy na niedolę innych wspomagał potrzebujących. Nie pragnął rozgłosu, więc podarki zostawiał na progach domów. Zmarł 6 grudnia prawdopodobnie w 345 roku.
Każdego roku, 6 grudnia, w rocznicę śmierci św. Mikołaja, grzeczne dzieci otrzymują prezenty.
Dziś do naszej szkoły zawitał przedstawiciel św. Mikołaja i rozdawał upominki. Okazuje się, że wszystkie dzieci były grzeczne, bo każde otrzymało coś słodkiego. Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w albumach klasowych.