Szkoła uczestniczy w programie ''Laboratoria Przyszłości''.
W związku z potwierdzonym przypadkiem Covid 19 i zgodnie z zaleceniem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w uzgodnieniu z Organem Prowadzącym informuję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych w Szkole Podstawowej w Berezce i przejściu na nauczanie zdalne w klasach I – VIII, w dniach 25 listopada - 3 grudnia 2021 r.
Barbara Gaweł - Łyda
10 listopada 2021 roku o symbolicznej godzinie 11.11, uczniowe klas I-III uczcili 103 rocznicę odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny odśpiewaniem Hymnu Państwowego.
Uczennice klasy II wzięły udział w akcji "Niepodległa do hymnu" polegającej na odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada 2021 r. o godz. 12.00. Akcja ta została zapoczątkowana w 2018 roku, kiedy to obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny.
W dniach 8-10 listopada 2021r.:
- klasy 0, I - III - nauka stacjonarna w szkole;
- klasy IV - VIII - nauka zdalna;
W ww. dniach szkoła nie zapewnia opieki świetlicowej.
11 listopada 2021 r. - Święto Niepodległości - dzień wolny od zajęć;
12 listopada 2021 r. - dzień dodatkowo wolny od zajęć.
Z okazji 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klasy ósmej i członkowie chóru szkolnego przygotowali akademię, na której w podniosły i uroczysty sposób ukazali historię Polski od czasów zaborów, aż po odzyskanie niepodległości.
Recytowane wiersze, śpiewane pieśni patriotyczne pozwoliły przenieść się myślami w tamte trudne dla naszego kraju czasy oraz pochylić czoła nad tymi, którzy zginęli walcząc o wolność ukochanej Ojczyzny.
Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W dniu 27 października uczniowie klasy V, w ramach akcji „Szkoła pamięta”, zapalili znicze pod kamieniem upamiętniającym postać wybitnego polskiego powieściopisarza i poety oraz działacza narodowowyzwoleńczego – Zygmunta Józefa Erazma Kaczkowskiego. Wychowawczyni zapoznała uczniów z życiorysem pisarza, który w latach 1844-1858 mieszkał lub czasowo przebywał w Bereżnicy Wyżnej. Ten „ król polskiej powieści historycznej” na stałe wpisał się w historię tej miejscowości, a zarazem historię naszej małej Ojczyzny. Swoją twórczością i działalnością patriotyczną zasłużył sobie na to, byśmy o nim pamiętali.
W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie klasy II nauczyli się trzech pieśni patriotycznych i wojskowych, które zostały zaśpiewane 29 października 2021 roku. Były to: „Rota”, „Marsz I Brygady” oraz „Wojenko, wojenko”. Podkłady do pieśni przygotowane zostały przez wychowawcę klasy.
Zachęcamy do udziału w Konkursie Grantowym - Cyfrowa Gmina - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym –„Granty PPGR”. Szczegóły w załącznikach:
„Śladami historii” po Berezce wyruszyli uczniowie klasy II i III. Piesza wycieczka zorganizowana 4 października 2021 roku, miała na celu poznanie dziejów „małej ojczyzny” oraz przybliżenie losów ludności niegdyś zamieszkującej te tereny.
Uczniowie oglądali ruiny cerkwi oraz poznali jej historię. Piękna słoneczna pogoda pozwoliła również na spacer po parku dworskim i zbieranie darów jesieni. Spacer zakończyły dwie legendy związane z tym regionem a pochodzące z książki Andrzeja Potockiego „Księga legend i opowieści bieszczadzkich”.
Od początku bieżącego roku szkolnego klasa II i III uczestniczy w Międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Wirtualne podróże”. W projekcie tym biorą udział dzieci nie tylko z terenu Polski, ale też uczniowie szkół polonijnych z Europy i świata - w sumie 18288 dzieci i 935 nauczycieli.
Celem projektu jest poszerzenie wiedzy uczniów o Polsce i świecie w rozumieniu geograficznym, przyrodniczym, społecznym i kulturowym. Uczniowie będą mieli do wykonania wiele zadań związanych z poznawaniem naszego regionu, Polski, Europy i świata.
W każdym miesiącu będą również uczestniczyć w lekcji online, na której dowiedzą się wiele ciekawych rzeczy o Polsce i świecie. Udział w tym projekcie będzie też okazją do nawiązania współpracy z dziećmi z różnych części Polski i świata. Na koniec roku szkolnego po wykonaniu wszystkich zadań uczniowie otrzymają certyfikat.
Uczniowie klasy III już po raz trzeci uczestniczą w zajęciach Uniwersytetu Dzieci. W tym roku szkolnym będą realizować program z matematyki pt. ”Matematyka- kto w pracy liczy, mierzy i waży?
Podczas realizacji tego projektu uczniowie sprawdzą, jak z matematyki korzystają przedstawiciele różnych zawodów: kucharze, krawcy czy muzycy. Będą trenować projektowanie, wyobraźnię przestrzenną czy odmierzanie składników. Zobaczą również, jak wygląda praca w różnych profesjach, co pozwoli im zwiększyć świadomość, w jakich dziedzinach chcieliby się rozwijać.